Astygmatyzm związany z nieprawidłowym kształtem rogówki dotyczy większości przypadków występowania tej wady wzroku. Objawem przypadłości jest​_ nieostre widzenie z różnych odległości. Jedną z metod na leczenie astygmatyzmu są soczewki kontaktowe toryczne, dostępne do noszenia w trybie jednodniowym bądź miesięcznym.

 

Objawy astygmatyzmu rogówkowego?

 

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. W większości przypadków związana jest z nieprawidłową budową rogówki (astygmatyzm rogówkowy). U astygmatyków rogówka zamiast być idealnie okrągła, jest spłaszczona i kształtem przypomina piłkę do rugby.  Objawem wady wzroku jest niewyraźne widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatycy nie są w stanie dostrzec jednocześnie linii poziomych i pionowych a dodatkowo mają problemy z orientacją przestrzenną. Wada wzroku może dodatkowo powodować bóle głowy, częste mruganie oraz łzawienie oczu. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy astygmatyzmu, można stosować szkła kontaktowe toryczne.

 

Astygmatyzm – leczenie

 

Soczewki Ultraflex to jedna z metod korekcji wady wzroku. Astygmatyzm leczą szkła kontaktowe toryczne, które mają różną moc łamiącą światło w głównych prostopadłych do siebie płaszczyznach, dzięki czemu poprawia się ostrość widzenia. W przypadkach astygmatyzmu wywołanego stożkiem rogówki, soczewki kontaktowe to jedna skuteczna metoda korekcji wzroku. Do leczenia przypadłości stosuje się również tradycyjne okulary korekcyjne oraz laserową korekcję wzroku. Z zabiegu laserem mogą jednak skorzystać tylko osoby, które ukończyły 20. lat. Laserowa korekcja wzroku polega na nacięciu rogówki i wymodelowaniu jej w odpowiedni sposób laserem.

 

Soczewki na astygmatyzm – rodzaje

 

Soczewki toryczne to skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu. Szkła kontaktowe można nosić w trybie jednodniowym bądź miesięcznym. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Przed pójściem spać szkła kontaktowe wystarczy wyjąć z oczu i wyrzucić do kosza, aby rano założyć parę z nowego opakowania. Soczewki miesięczne to jedna para soczewek, które nosi się przez 30 dni. Są wygodne w użyciu choć wymagają codziennej pielęgnacji specjalnym płynem oraz przechowywania w sterylnym pojemniku. Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych torycznych powinno być poprzedzone dokładnym umyciem rąk, najlepiej delikatnym mydłem antybakteryjnym, aby uniknąć przedostania się na delikatny materiał soczewki drobnoustrojów, mogących wywołać podrażnienia oczu.

Więcej informacji na powyższy temat, znajdziesz na stronie: http://potrzebnylekarz.pl/soczewki-kontaktowe-czy-sa-bezpieczne-dla-dzieci/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − 76 =