Czy warto bankować krew pępowinową?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto przechowywać komórki macierzyste. Opinie lekarzy i wyniki badań klinicznych jednoznacznie wskazują, że znajdują one zastosowanie w leczeniu wielu chorób, np.:

  • ostrych i przewlekłych białaczek,
  • niektórych nowotworów złośliwych (w tym piersi i nerki),
  • niektórych chorób dziedzicznych,
  • wrodzonych zaburzeń układu odpornościowego,
  • choroby komórek plazmatycznych.

 

Lista chorób, w których można wykorzystać komórki macierzyste, została opracowana przez organizację European Blood and Marrow Transplantation (EBMT), która zajmuje się badaniami nad komórkami oraz edukacją społeczeństwa. Lista zawiera 80 pozycji, jednak szacuje się, że będzie ich znacznie więcej, ponieważ trwa wiele badań klinicznych i terapii eksperymentalnych, które mają potwierdzić skuteczność przeszczepiania komórek macierzystych także w innych jednostkach chorobowych. Bankowanie krwi pępowinowej rozszerza więc możliwości leczenia i jest zabezpieczeniem zdrowia dawcy oraz jego najbliższych.

Wyższość krwi pępowinowej nad szpikiem

Przez wiele lat jedynym źródłem komórek macierzystych był szpik kostny, jednak jego dopasowanie między dawcą a biorcą jest trudne. Istnieje też duże ryzyko odrzucenia przeszczepu, a dodatkowo zabieg jego pobrania jest inwazyjny. Badania wykazały, że komórki macierzyste, które pochodzą z krwi pępowinowej, są pierwotne, niewyspecjalizowane i mają większą dynamikę namnażania się. Przechowywanie krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych umożliwia natychmiastowy dostęp do potrzebnej próbki, bez konieczności poszukiwania w pełni zgodnego dawcy.

Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Jeżeli pojawi się konieczność użycia komórek macierzystych w leczeniu dawcy lub jego rodziny, lekarz prowadzący powinien skontaktować się z bankiem komórek macierzystych. Po zweryfikowaniu dokumentacji medycznej przechowywana próbka jest wysyłana do placówki medycznej, w której przebywa pacjent. Komórki macierzyste są przeszczepiane biorcy. Po wniknięciu do organizmu zaczynają się intensywnie namnażać, przekształcać w komórki konkretnych narządów i odbudowywać zniszczone przez proces chorobowy tkanki. Sam zabieg przeszczepiania komórek przypomina przetoczenie krwi i trwa do godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 63