Wielkie historie Wielkich Polaków

Polska jest narodem, który bez wątpienia może poszczycić się bogatą historią. Od wieków byliśmy wplątani w mnóstwo konfliktów, z którymi często wychodziliśmy obronną ręką. Naszym przodkom nie sprzyjało też ulokowanie granic — od zawsze wciśnięci byliśmy między równie potężnych adwersarzy. Najpierw dokonano rozbiorów, później próbowano zalać nas falą czerwonych idei rewolucyjnych, które tylko na jakiś czas udało nam zatrzymać, by w końcu dobitnie zdławić jakiekolwiek nadzieje na wolność i dobrobyt, po krótkim okresie wolności. To ziemia przesiąknięta krwią wydaje właśnie najbardziej szlachetny plon bohaterów, ale czy na pewno ta cena, którą poniosła, jest tego warta? — na pewno nie, ale z historią należy się pogodzić. Możemy jedynie czerpać naukę i oddać hołd tym, którzy na niego zasłużyli.

Najbardziej znanymi bohaterami Polski są na pewno:

  • Jan Karol Chodkiewicz (1560 – 1621) — należał do jednych z najwybitniejszych dowódców Europy z tamtego okresu. Odnosił wielkie zwycięstwa nad przeważającymi siłami Szwedów, a największą sławę przyniosło mu zwycięstwo pod Kircholmem. Odebrał z rąk nieprzyjaciół mnóstwo terenów, nadzorował wznoszenie znakomitych umocnień i inspirował ludzi do dalszej walki o potężną Rzeczpospolitą. Współczesny poeta, Jacek Kowalski, śpiewa: „O Chodkiewiczu hetmanie waleczny / (…) Nigdy ojczyzna wzdychać nie przestanie (…)”.
  • Jan III Sobieski (1629 – 1696) — doskonały dowódca, pełnił urzędy wojskowe, a w końcu został królem Polski. Najbardziej znany z bohaterskiej interwencji we Wiedniu (1683), która określana jest mianem Odsieczy wiedeńskiej. Wspomógł wojska austriackie, które zmagały się z wielką armią turecką, która stanowiła realne zagrożenie dla katolickiej wówczas Europy. Mówi się, że pozwolił na dalsze utrzymanie Przedmurza, zatrzymując bohatersko napływ osmańskiej armii, która zamierzała islamizować ówczesną Europę.
  • Józef Poniatowski (1763 – 1813) — znakomity generał, minister wojny. W późniejszym okresie życia związany z Francją — uhonorowano go urzędem marszałka Francji, blisko związany z Napoleonem. Dowodził ludźmi, którzy byli mu najbardziej oddani, wspomagał w walce o polskie interesy ówczesne elity. Zasiadał w Radzie Stanu Księstwa Warszawskiego. Zginął w ostatnim dniu Bitwy Narodów (1813).

To sztandarowe przykłady, a ponadto — w naszej ocenie — neutralne. Obok nich można śmiało dopisywać Józefa Piłsudskiego, a także osobistości świata artystycznego: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina lub bliższego czasom współczesnym — Zbigniewa Herberta. Uszczupliliśmy znacznie tę listę, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, bo świadczy o tym, że nasza Polska ma piękną historię, którą tworzyły rzesze ludzi z jeszcze piękniejszymi historiami i sławiące się wielkimi czynami. Chcesz wiedzieć więcej? Sięgnij po tekst odpowiedniej objętości — najlepiej cały wolumin, a i tak zabraknie Ci czasu, żebyś przeczytał wszystko, o każdym bohaterze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − 41 =