Dron nazywany jest też bezzałogowym statkiem powietrznym. Urządzenie lata i można nim sterować za pomocą autopilota lub urządzenia samosterującego w jego wnętrzu. Początkowo drony były wykorzystywane tylko w celach wojskowych, np. do monitorowania terenu i zapewniania bezpieczeństwa na określonej przestrzeni. Obecnie latające urządzenia wykorzystywane są coraz częściej w celach prywatnych i komercyjnych, np. do nakręcania filmów, reklam, teledysków i robienia zdjęć z powietrza.

Za pomocą aplikacji na mobilnym urządzeniu istnieje możliwość podglądu na żywo nagrywanego obrazu. Pozwala to mieć kontrolę nad lotem drona oraz daje możliwość zmiany jego pozycji w dowolnej chwili. Niektóre modele latających statków są wyposażone w funkcję GPS, która umożliwia zaprogramowanie urządzenia, aby bez sterowania pokonało wyznaczoną trasę.

Ile kosztuje dron?

Ceny dronów wahają się od 250 złotych do 20 tysięcy złotych. Drony rekreacyjne kosztują od 250 do 700 złotych i ich używanie polega najczęściej na przyjemności sterowania latającym urządzeniem. Niektóre z nich mają wmontowaną kamerę, jednak filmy są średniej jakości, a lekki powiew wiatru może zaburzyć obraz. Ceny donów profesjonalnych zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Najnowocześniejsze modele urządzeń mogą filmować w rozdzielczości 4k i robić 12-megapikselowe zdjęcia.

Jak zbudować dron?

Części do urządzenia można kupić w dużych sklepach modelarskich lub przez Internet. Do zbudowania drona potrzebne są m.in.: rama czteroramienna, cztery silniki, śmigła, regulatory silników, płytka zasilająca i sterującą z funkcją autopilota, akumulator, odbiornik oraz nadajnik z aparaturą. Pierwszym etapem budowy jest złożenie ramy, do której mocuje się kolejno odpowiednie części urządzenia, zaczynając od 4 silników, które trzeba umieścić na brzegach ramy.

Do czego służy dron?

Podstawową funkcją urządzenia jest nagrywanie filmów. Ujęcia z powietrza są oryginalne i pozwalają objąć na ekranie bardzo dużą przestrzeń. Drona z kamerą wykorzystuje się między innymi do nagrywania filmów na wesela, promujących firmy, nieruchomości, turystykę i rekreację oraz oraz dla inwestorów związanych z branżą budowlaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − = 9