Leczenie to poddawanie organizmu działaniu określonych bodźców, przestrzeganie pewnych zasad, stosowanie się do wytycznych. Może polegać np. na zażywaniu substancji o określonych właściwościach.

Uwaga na soki

 

Sposób przyjmowania leków jest ściśle określony. Dawkowanie opisane jest w ulotce, która zawsze powinna być dołączona do opakowania (ewentualnie dostępna na żądanie).

Od przestrzegania zasad dotyczących ilości i częstotliwości zażywania medykamentów zależy skuteczność kuracji. Okazuje się, że wpływa na nią również to, czym popijamy tabletkę. Rodzaj płynu, z jakim przyjmujemy lekarstwo, może zmienić właściwości tego ostatniego. Istnieje również prawdopodobieństwo, że niestosowanie się do wytycznych wywoła skutki uboczne, np. biegunkę, ból głowy albo brzucha, wysypkę czy wymioty.

Wbrew pozorom to, czym popijamy leki, ma znaczenie. Przykładowo: herbata zmniejsza wchłanianie żelaza o połowę. Mleko albo sok neutralizuje nieco kwaśne środowisko żołądka, co nie jest wskazane przy zażywaniu pewnych substancji.

Szczególnie niewskazany jako „popitka” jest sok grapefruitowy. Okazuje się, że zmienia on diametralnie metabolizm leku. Zażycie jednej tabletki popitej tym płynem wywołuje efekt jak dla 10 pastylek. Taka dawka może wywołać krwawienie z żołądka, uszkodzić nerki, zaburzyć rytm serca, utrudnić oddychanie, a nawet wywołać zgon.

Lek należy więc zawsze popijać płynem wskazanym w ulotce albo zaleconym przez lekarza, którzy przepisał nam medykament. Najbezpieczniejsza zawsze jest czysta woda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 − 46 =