Nieterminowi lub niewypłacalni kontrahenci to problem wielu polskich firm. Brak uregulowanych należności stanowi przyczynę zatorów płatniczych oraz wielu innych poważnych problemów finansowych, które uniemożliwiają rozwój przedsiębiorstwa. Z pomocą przychodzi faktoring, czyli nowoczesna i elastyczna forma finansowania.

Faktoring właściwy to obok faktoringu niepełnego jeden z najczęściej wybieranych rodzajów faktoringu w Polsce. Dzięki niemu, przedsiębiorstwa minimalizują ryzyko związane z zawieraniem transakcji z nieterminowymi i niewypłacalnymi kontrahentami. Czytaj dalej i sprawdź, jakie korzyści niesie stosowanie faktoringu w przedsiębiorstwie

 

Faktoring pomaga ustabilizować płynność finansowa

 

Dzięki faktoringowi, przedsiębiorstwo nabiera płynności finansowej, a profesjonalni faktorzy wspierają finansowanie klientów, którzy w swej działalności stosują sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Dzięki faktoringowi płynność finansowa przedsiębiorstwa ulega natychmiastowej poprawie, ponieważ przedsiębiorstwo otrzymuje nawet 90 procent wartości sprzedaży, która widnieje na fakturze z odroczonym terminem płatności.

 

Z usług faktoringowych mogą skorzystać wszystkie firmy sprzedające towary lub usługi z odroczonym terminem płatności, w tym m.in. przedsiębiorstwa transportowe, zakłady produkcyjne, mikrofirmy czy przedsiębiorstwa realizujące działalność eksportową. Dla faktorów nie ma znaczenia, czy termin płatności faktury wynosi 7 dni, czy 90 dni, pieniądze na koncie faktoranta (firmy korzystającej z usług faktoringowych) pojawiają się już po 34 godzinach od momentu przekazania kopii dokumentu potwierdzającego sprzedaż.

 

Natychmiastowe finansowanie sprzedaży, pomaga ustabilizować finanse przedsiębiorstwa i pozyskać gotówkę niezbędną do spłaty należności względem pracowników, dostawców, partnerów biznesowych, leasingodawców, czy spłacić należności względem Urzędu Skarbowego, czy ZUS. Faktoring, niezależnie od stosowanego rodzaju, jest finansowaniem konkurencyjnym wobec tradycyjnych metod pozyskiwania finansowania na bieżącą działalność, takich jak kredyty bankowe, czy otwarta linia kredytowa.

 

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

 

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, spośród których najczęściej wybieranymi jest faktoring z regresem i faktoring bez regresu. Faktoring z regresem jest nazywany jest faktoringiem niepełnym. To tani i często wykorzystywany faktoring przez przedsiębiorstwa, które posiadają grono stałych i wiarygodnych kontrahentów, z którymi współpracują od wielu lat. W momencie braku zapłaty za fakturę (nawet po terminie widniejącym na fakturze), przedsiębiorstwo jest zmuszone do samodzielnego dochodzenia do roszczeń względem nieterminowych i niewypłacalnych kontrahentów.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku faktoringu bez regresu (faktoringu pełnego), dzięki któremu przedsiębiorstwo pozbywa się ryzyka związanego z niewypłacalnymi kontrahentami i przekazuje w całości ryzyko braku zapłaty za dokonaną sprzedaż faktorowi. Dzięki temu przedsiębiorstwo otrzymuje pieniądze nawet wtedy, gdy kontrahent nie zapłacił finalnie nawet złotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

85 + = 91