Problem bezpłodności dotyka coraz więcej par. Miesiące bezskutecznego oczekiwania na pozytywny wynik testu ciążowego, łatwo mogą przekształcić się w poczucie beznadziei. Na szczęście istnieje in vitro – metoda zapłodnienia pozaustrojowego, która daje nadzieję na rodzinne szczęście.

Metoda in vitro jest w Polsce refundowana od 1 lipca 2013 roku. W ciągu trzech lat z rządowego programu leczenia niepłodności skorzystać ma aż 15 000 par. By przystąpić do programu, spełnić trzeba kilka warunków: kobieta nie może mieć ukończonych 4o lat, zapłodnienie in vitro musi być wykonane z komórki jajowej i nasienia zgłoszonej pary, każdego roku refundowana jest tylko określona liczba zabiegów. Wskazania ministra zdrowia do refundacji dotyczą par, które co najmniej od roku bezskutecznie starają się o dziecko, rozpoznane są u nich bezwzględne przyczyny niepłodności oraz pary, w których jeden z partnerów może stracić płodność w wyniku prowadzonego leczenia (na przykład onkologicznego).

W ramach rządowego programu refundowane są trzy cykle in vitro, wszystkie wizyty w klinice, badania grupy krwi, testy serologiczne a także badanie poziomu hormonu ciążowego. Bezpłatna jest także stymulacja hormonalna, monitoring cyklu, umieszczenie zarodków w jamie macicy oraz przechowywanie zarodków. Refundacji podlegają także leki, które stosowane są do stymulacji hormonalnej.

Kliniki, w których odbywa się zapłodnienie in vitro, wybrane zostały przez specjalną komisję rządową. Wśród nich znalazła się między innymi klinika InviMed w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach. Na stronie Invimed.pl zapoznać się można ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi refundacji. Dostępne są także tutaj informacje na temat etapów programów, od momentu kwalifikacji do zapłodnienia, po samo zapłodnienie.

Zapłodnienie in vitro, choć dostrzeżone zostało przez rząd, wciąż jest tematem tabu wśród wielu Polaków. A to przecież dla wielu par jedyna droga do osiągnięcia pełni szczęścia. Rządowy program “Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” realizowany będzie do 30 czerwca 2016 roku. Na realizacje programu rząd przeznaczył 250 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 68