Telefon dla seniora, który nie jest biegły w najnowocześniejszych technologiach, powinien przede wszystkim być prosty w obsłudze. Bardzo ważne też jest, aby klawiatura i wyświetlacz były na tyle czytelne, aby napisanie smsa czy wybranie numeru nie sprawiało najmniejszych trudności.

 

Telefon dla osoby starszej – plany taryfowe

 

Wielu operatorów sieci komórkowych ma w swojej ofercie pakiety abonamentowe pasujące do potrzeb osób starszych (np. virginmobile.pl). Warto też wybrać plan taryfowy bez Internetu, szczególnie w przypadku, gdy senior nie będzie z niego korzystał. Paradoksalnie dodatkowym udogodnieniem może być zablokowanie możliwości dzwonienia pod numery płatne. Osoby starsze często stają się ofiarą nieuczciwych transakcji, które mogą być realizowane w ten sposób. Takie zabiegi pozwolą znacznie obniżyć koszty comiesięcznych rachunków za telefon.

 

Wielkość przycisków i czytelność wyświetlacza w telefonie dla seniora

 

Szybkie i bezproblemowe wybranie numeru – szczególnie w przypadku, gdy korzystanie z kontaktów zapisanych w pamięci telefonu nie jest możliwe – ma kluczowe znaczenie. Klawisze powinny być duże i odporne na ścieranie. Dodatkowym atutem będzie ich podświetlenie. Kolejny istotny element telefonu dla seniora to wyświetlacz. Musi być czytelny, jego wielkość nie ma priorytetowego znaczenia, znacznie ważniejszy jest kontrast (zalecane barwy: pomarańczowa i żółta) oraz wielkość czcionki, która musi być na tyle duża, by odczytanie i wprowadzenie numeru nie sprawiało kłopotu.

 

Głośniki, dźwięk i wytrzymałość konstrukcji

 

Telefon powinien być wyposażony w opcję głośnomówiącą i silne głośniki. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy osoba starsza cierpi na ubytki słuchu. Ze względu na ograniczoną liczbę funkcji telefony dla seniorów są znacznie bardziej odporne na zdarzenia losowe (np. zalanie, upadek) niż np. standardowe smartfony. Dokonując zakupu, należy się jednak upewnić czy konstrukcja wybranego modelu jest wzmocniona.

 

Prostota obsługi i czas pracy

 

Telefon przeznaczony dla osoby starszej musi być intuicyjny w obsłudze oraz mieć nieskomplikowany interfejs. Takie urządzenie będzie służyć przede wszystkim do dzwonienia, odbierania połączeń przychodzących, wysyłania i odbierania smsów a czasem również zapisywania numerów w książce adresowej. Funkcjonalnym dodatkiem do telefonu dla osoby starszej jest podstawka ładująca, dzięki czemu nie trzeba będzie podłączać kabli przy każdym ładowaniu. Wytrzymałość baterii powinna pozwalać na około 240 minut nieprzerwanej rozmowy, czyli kilka dni standardowego użytkowania bez konieczności częstego ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =