Kupując wózek inwalidzki, należy się sugerować przede wszystkim stopniem niepełnosprawności pacjenta. Kolejne istotne elementy to: głębokość i szerokość siedziska, wysokość oparcia, a także rodzaj wózka: standardowy, elektryczny, a może składany.

Dopasowanie wózka do stopnia niepełnosprawności

Najważniejszym kryterium podczas wyboru wózka inwalidzkiego jest stopień niepełnosprawności pacjenta. Określa się go m.in. na podstawie testu, który można przeprowadzić np. przed wypisem ze szpitala po wypadku. Należy sprawdzić, czy chory ma możliwość złapać jedną ręką za obręcz wózka i poruszyć nią. Jeśli tak jest, lekarz wypisuje w karcie zaopatrzenia informację o następującym brzmieniu: “wózek ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku”. Umożliwia to otrzymanie dofinansowania ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) lub Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dzięki temu chory może kupić sobie sprzęt lepszy niż najprostszy wózek. Natomiast dla osób, które nie mają możliwości samodzielnego poruszania się na standardowym sprzęcie przeznaczone są wózki inwalidzkie elektryczne. Zapewnia on stabilizację głowy i pleców, a nawet pionizację. Osoba niepełnosprawna nie musi na nim siedzieć, może też przybrać kilka innych pozycji.

Rodzaje wózków inwalidzkich

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzajów wózków inwalidzkich: standardowe z dużymi oraz małymi kołami, składane i elektryczne. Pierwszy typ jest przeznaczony dla pacjentów, którzy mogą poruszać wózkiem własnymi rękoma. Osobie niepełnosprawnej na wózku z małymi kołami z reguły pomaga opiekun. Sprzęt o napędzie elektrycznym pozwala pokonać wzniesienia i krawężniki. Powinni go wybrać ci, którzy mają specjalne potrzeby, a chcą się poruszać samodzielnie. Natomiast wózek składany jest przeznaczony na krótkie odcinki i łatwy w transporcie.

Jak dopasować wózek?

Aby dobrze dopasować wózek, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • wysokość oparcia – jest uzależnione od stopnia niepełnosprawności, osoby bardziej aktywne będą się czuły komfortowo w wózku z niższym oparciem, dzięki czemu mogą łatwiej manewrować sprzętem i ćwiczyć równowagę;
  • szerokość siedziska – pacjent potrzebuje około 1,5 cm wolnego miejsca po obu bokach; siedzenie nie powinno być zbyt głębokie, by nie ugniatało tętnic znajdujących się pod kolanami;
  • podnóżki, podłokietniki, ramy, kółka przeciwwywrotne, hamulce i koła – to elementy wózka, na które użytkownik powinien się zdecydować, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 25 = 30