Śmiało można powiedzieć, że polska polityka nie wygląda już tak jak kiedyś. Oczywiście, konflikt na polskiej scenie politycznej to coś naturalnego, jednak kilka lat temu można było mówić o stabilnej walce. Rozczarowanie rządami Platformy Obywatelskiej sprawiło jednak, że konflikt się nasilał. Przy zmianie rządów wybuchła prawdziwa bomba zegarowa, która sprawia, że w zasadzie dzisiaj każdy jest skłócony z każdym. Na stan ten wpływa wiele czynników.

 

Konflikt partyjny

 

Widocznie widać dzisiaj konflikt partii politycznych. Każda partia ma swój własny plan na Polskę, jednak plany te nie są ze sobą kompatybilne. Efekt jest bardzo prosty- długotrwała wojna wszystkich ze wszystkimi. Partia rządząca jest jednak na tyle odbiegająca od koncepcji innych partii, że mobilizuje je do wspólnego działania. Wojna jest jednak o wiele bardziej złożona. Politycy poszczególnych partii po prostu się nie lubią. Oprócz niegodności politycznych wchodzą tutaj niezgodności personalne. Tworzące się w Polsce obozy polityczne na tyle są antagonistyczne, że nie ma realnych szans na zgodę. Walka polityczna w Polsce jest wręcz mordercza, co niestety przekłada się także na zachowania Polaków.

 

Konflikt ideowy

 

Zmiany polityczne w Polsce to jednak nie tylko kwestia partii i programów politycznych. To także konflikt idei, który możemy zaobserwować na całym świecie. Z jednej strony mamy poglądy bardziej patriotyczne, które starają się scalić razem cały naród. Przywiązanie do historii (częste odwoływanie się do wartości i dawnej potęgi) oraz chęć stworzenie spójnej grupy obywateli, w której każdy ma równe szansy, prowadzi do rządzenia państwem, jakie obserwujemy dzisiaj. Co prawda wszystko sterowane jest przez mniejszą grupę ludzi, lecz ma wpływać na realizacje wcześniej obranego planu. Z drugiej strony mamy poglądy bardziej wolnościowe, w której państwo ma być tylko maszyną do respektowania wolności każdego człowieka. Promuje się tutaj postulaty wspólnej współpracy państw dla lepszej pozycji jednostki. Respektuje się przy tym także prawa mniejszości, także poprzez udzielanie im wsparcia. Niestety konflikt ten jest zbyt złożony by rozwiązać go za pomocą prostych rozwiązań politycznych. Zmiany polityczne w Polsce stanowią tutaj jedynie odzwierciedlenie światowych tendencji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 6 =