Kielecki rynek pracy w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Z tego względu poszukiwani są pracownicy różnych specjalizacji, ale również osoby, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Istnieje kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, szukając pierwszego miejsca zatrudnienia.

 

Pracownicy poszukiwani na kieleckim rynku pracy

 

Praca Kielce – dla kogo? W Kielcach rynek pracy określany jest mianem rynku pracownika. Długa lista zawodów deficytowych i pracowników szczególnie poszukiwanych sprawia, że to pracownik może decydować o warunkach zatrudnienia.

 

Ogłoszenia o pracę w Kielcach dotyczą głównie takich zawodów, jak: inżynier, mechanik maszyn i urządzeń, mechanik mechanizmów pojazdowych, ślusarz, spawacz, kucharz, kelner, pomoc kuchenna, barman, specjalista ds. PR, specjalista ds. marketingu, specjalista ds. sprzedaży oraz specjalista ds. rynku nieruchomości.

 

Osoby, które posiadają kwalifikacje w tych profesjach, ale nie mają doświadczenia powinny bez wahania aplikować na te stanowiska. Często zdarza się, że w przypadku poważnego braku na rynku osób o pożądanym profilu umiejętności pracodawcy decydują się na zatrudnianie pracowników bez doświadczenia zawodowego.

 

Praca bez doświadczenia – o czym pamiętać?

 

Nawet osoby, które wcześniej nigdzie nie pracowały mogą przedstawić pracodawcy rzetelnie wyglądające i profesjonalnie skonstruowane CV. W wielu branżach doświadczenie zawodowe nie jest taryfą przetargową i czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Często liczą się przede wszystkim umiejętności, np. umiejętność wykonywania zadań pod presją czasu czy chęć nabywania kwalifikacji.

 

Cenną informacją, która można zawrzeć w życiorysie są odbyte kursy i szkolenia. Osoba, która nigdzie nie pracowała, a mogąca wykazać się licznymi umiejętnościami i kwalifikacjami może stać się cennym kandydatem na rynku pracy. Ponadto tego rodzaju aktywność dużo mówi o potencjalnym przyszłym pracowniku – jest to osoba aktywna, otwarta na nowe doświadczenia i nastawiona na permanentny rozwój.

 

Bardzo ważne jest, aby w CV zawrzeć swoje mocne strony. Należy podejść do tego w taki sposób, że nie jest to przechwalanie się, ale posługiwanie się językiem korzyści i sukcesów. Dlatego informacje dotyczące posługiwania się językiem obcym, umiejętności zdobytych na studiach lub podczas kurów czy znajomości programu komputerowego powinny być mocno wyeksponowane.

 

Na końcu CV warto też zawrzeć podsumowanie zawodowe, czyli 2-3 zdania o tym dlaczego warto dać ci szansę i zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Taki zabieg jest szczególnie wskazany, jeżeli w ogłoszeniu o pracę nie jest wymagane przesłanie listu motywacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 6 =