Beton architektoniczny to bardzo popularny sposób na stworzenie efektownych dekoracji w niemal każdym wnętrzu. Dowiedz się, jak zrobić beton architektoniczny.

 

Jeśli zastanawiasz się nad efektownym wykończeniem salonu lub budową stylowych schodów, być może nurtuje cię pytanie, czy możesz samodzielnie udekorować swój dom betonem architektonicznym, czy też konieczne jest zaangażowanie w tym celu odpowiednich specjalistów.

 

Beton architektoniczny – jak zrobić?

 

Beton architektoniczny można zrobić samemu, pod warunkiem, że dysponuje się określonymi możliwościami finansowymi, umiejętnościami manualnymi, a także zapasem wolnego czasu. Jak zrobić beton architektoniczny? Przygotowanie płyty z betonu nie jest skomplikowane, jeśli zna się odpowiednie zasady z tym związane. Samodzielne tworzenie betonu architektonicznego wymaga przede wszystkim przygotowania odpowiednich materiałów, które pozwolą na wykonanie dobrej jakości płyt z tego tworzywa.

 

Zadbaj o dobrą formę

 

Po pierwsze, należy zakupić odpowiednią formę, która będzie się nadawała do wykonania odpowiedniej liczby odlewów. Na rynku można spotkać wiele rodzajów gotowych form wykonanych z silikonu lub poliuretanu – to właśnie te dwa materiały są polecane do wykonywania tego typu przedmiotów. Zazwyczaj koszt zakupu gotowej formy nie przekracza kilkuset złotych, a ostateczna cena jest uzależniona od rozmiarów oraz materiału, z jakiego jest wykonana.

Jeśli zmartwił cię fakt, że na zakup formy musisz przeznaczyć co najmniej kilkaset złotych, nie powinieneś jeszcze porzucać pomysłu własnoręcznego przygotowania płyt z betonu architektonicznego. Dobrym i tanim rozwiązaniem jest zakup zwykłej białej płyty z laminatu, którą trzeba będzie odpowiednio zmodyfikować. Najlepiej jest przykręcić do deski laminowanej cztery niewielkie spody z tego samego materiału, które utworzą doskonałą formę. Koszt materiałów nie powinien przekroczyć 50 zł. Należy jednak pamiętać, że niska cena może się wiązać z niską żywotnością formy i wystarczy ona na wykonanie zaledwie kilku odlewów, o ile po wykonaniu każdego z nich będzie się bardzo ostrożnie oczyszczać formę.

 

Zakup właściwej mieszanki

 

Niezależnie od tego, czy forma do betonu architektonicznego będzie wykonana z silikonu, poliuretanu, czy płyty laminowanej, kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej mieszanki, która pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości płyty z betonu architektonicznego. Najlepiej jest zakupić w tym celu mieszankę betonu architektonicznego GRC. Warto wspomnieć, że na rynku istnieje wiele mieszanek, dlatego łatwo znaleźć mieszankę, która pozwoli np. stworzyć charakterystyczne wgłębienia (tzw. raki). Do form poliuretanowych nie należy jednak stosować mieszanek zawierających związki chloru, ponieważ mogą spowodować deformację formy.

Rodzaj użytej mieszanki betonu architektonicznego wpłynie na jego późniejszy wygląd. Dla osób chcących uzyskać porowatą płytę typu trawertyn jedną z najbardziej polecanych mieszanek będzie GRC Classic, którą można nabyć w wielu sklepach budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 63 = 69