Kolorowe kwiaty na balkon takie jak: pelargonie, fuksje, begonie, bratki czy surfinie są jego przepiękną ozdobą, jednak są zbyt delikatne, aby przetrwać silne mrozy. Nie znaczy to jednak, że zimą nie można cieszyć się ładnym balkonem pełnym roślin. Niektóre bowiem gatunki, zwłaszcza krzewów, rewelacyjnie znoszą niższe temperatury na zewnątrz zimą, o ile dobrze zadba się o zapewnienie im odpowiednich warunków do zimowania. 

Jakie rośliny mogą zimować na balkonie?

Rośliny na balkon, które przetrwają nawet najbardziej siarczyste mrozy to głównie iglaki, takie jak: świerki, jałowce, sosny oraz zachodnie tuje, zwłaszcza odmiana Danica. Do zimowania można przygotować także: winobluszcze, floksy szydlaste, róże rabatowe i pnące, bukszpany,  rozchodniki, niskie tawuły, różaneczniki (najlepiej miniaturowe), pospolite bluszcze, wrzośce, wrzosy, skalnice, forsycje oraz bez czarny. To, jak rośliny balkonowe przetrwają zimę, zależy od tego, jak o nie zadbamy i przygotujemy do zimowania. 

Jak przygotować rośliny balkonowe do zimowania?

  • Jak zabezpieczyć donicę?

Najbardziej narażoną częścią na przemarznięcie roślin doniczkowych jest korzeniowa bryła, dlatego wymaga ona odpowiedniego zabezpieczenia. Krzewy posadzone bezpośrednio w gruncie posiadają naturalną ochronę przed chłodem w postaci grubej warstwy podłoża, w przeciwieństwie do roślin hodowanych w doniczkach. Cienkie ścianki pojemników nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed ujemnymi temperaturami. Na zimę donicę najlepiej jest umieścić w większej donicy bądź kartonowym pudle, a jego wnętrze oraz spód wyłożyć styropianem, trocinami, słomą, pogniecionych gazet albo grubą warstwą suchych liści. Roślinę można również dodatkowo postawić na warstwie izolacyjnej, np. w postaci grubej deski czy płyty styropianowej. 

  • Jak zabezpieczyć naziemną część rośliny?

Zabezpieczenia na okres zimy nadziemnej części wymagają delikatne rośliny. Należą do nich głównie: różaneczniki, Świerk biały Conica, róże oraz cisy. Aby je ochronić przed zimnem, wystarczy owinąć je zimową, dość grubą włókniną, tworząc z niej rodzaj powłoki izolacyjnej. Z kolei rośliny niskie, takie jak: rojniki, floksy szydlaste, rozchodniki czy irgi poziome, można okryć z wierzchu gałązkami igliwia. Do zabezpieczania nadziemnych części roślin nie należy stosować nieprzepuszczalnych materiałów, np. folii, która może doprowadzić do gnicia rośliny pod wpływem braku dostępu do świeżego powietrza.  

Zimowanie roślin na balkonie – o czym jeszcze trzeba pamiętać? 

Oprócz ochrony przed minusowymi temperaturami warto również zadbać o odpowiednie stanowisko dla rośliny balkonowej. Doniczkę najlepiej umieścić na uboczu, w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim działaniem wiatru, ale również słońca. W czasie odwilży ważne jest także, aby rośliny delikatnie nawadniać. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2