W ostatnim miesiącu cała Polska żyła nowelizacją ustawy o IPN-ie, która stała się przyczyną pogorszenia stosunków polsko-żydowskich. Jak można się spodziewać, temat ten będzie zajmował rząd Mateusza Morawieckiego przynajmniej do czasu ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Ważnym zadaniem będzie również kwestia negocjacji budżetu unijnego na lata 2021-27.

Paląca może okazać się także sprawa reparacji wojennych od Niemiec, sprawa reprywatyzacji i dalsze prace komisji ds. Amber Gold. Nie należy pomijać również procedowania w komisjach sejmowych ustawy całkowicie zakazującej aborcji.

Nowelizacja ustawy o IPN-ie

Nowelizacja ustawy o IPN-ie budzi wiele kontrowersji, jednakże jak można zauważyć na Salon24 większość osób uważa, że ma ona wymiar symboliczny i jest bardzo ważnym głosem sprzeciwu wobec przypisywania Polsce współodpowiedzialności za Holokaust. Ustawa ta została przyjęta przez sejm i senat, a następnie podpisana przez prezydenta – Andrzeja Dudę, który skierował ją do TK w celu sprawdzenia, czy jest ona zgodna z konstytucją. Do czasu ogłoszenia wyroku, przed MSZ i szefem resortu – Jackiem Czaputowiczem stoi wiele zadań związanych z gaszeniem pożaru, jaki wywołała ustawa o IPN-ie.

Negocjacja budżetu unijnego na lata 2021-27

Kolejną kwestią, która w najbliższych miesiącach będzie zajmowała rząd, jest negocjacja budżetu unijnego na lata 2021-27. Posłowie opozycji spekulują, że działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej będą miały negatywny wpływ na te negocjacje.

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec

Od kilku miesięcy przedstawiciele partii rządzącej zapewniają, że sprawa reprywatyzacji wojennych od Niemiec wciąż pozostaje w ich zainteresowaniu. Jak zapowiada poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) Polska, powinna ubiegać się o 850 mld dolarów odszkodowania od Niemiec. Ponadto połowie partii rządzącej stale akcentują, że rozwiązanie kwestii reparacji wojennych jest podstawą w budowaniu dobrych relacji z naszym zachodnim sąsiadem.

Procedowanie ustawy całkowicie zakazującej aborcji

Już w najbliższym czasie można spodziewać się kontrowersji związanych z procedowaniem w komisjach sejmowych ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jak wiadomo komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymaj aborcję”. Na odpowiedź środowisk feministycznych nie trzeba było długo czekać – już zapowiedziały organizację „Czarnego Piątku”, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec tego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 60 = 64