Szkło o zmiennej przezierności to jeden z najnowszych trendów w architekturze wnętrz. Stosowane jest w nowoczesnych aranżacjach, dla których istotne są walory estetyczne, przestronność, mobilność zastosowanych rozwiązań oraz ochrona prywatności pomieszczeń.

 

Aktywne szkło o zmiennej przezierności, stworzone dzięki nowoczesnej technologii, łączy cechy szkła przeziernego i nieprzeziernego. Idealnie nadaje się do dzielenia przestrzeni, znajdując zastosowanie w działowych ściankach mobilnych, ale nie tylko. Ze względu na walory estetyczne jest cenionym elementem dekoracyjnym.

Czym jest szkło o zmiennej przezierności?

Przezierność w aktywnym, opartym na inteligentnych rozwiązania najnowszej technologii szkle o zmiennej przezierności sterowana jest przez użytkownika szyby za pomocą niewielkiego napięcia elektrycznego. W praktyce oznacza to, że za pomocą jednego kliknięcia włącznika lub pilota można zmienić szkło nieprzezierne o mlecznym zabarwieniu na szkło całkowicie przezierne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu folii LC z zawiesiną ciekłych kryształów, których układ zmienia się pod wpływem energii elektrycznej. Gdy szyba jest wyłączona, staje się nieprzejrzysta, natomiast pod wpływem napięcia elektrycznego cząsteczki kryształów układają się w taki sposób, że szyba zmienia się w przezierną taflę. Zmiana transparentności nie ma wpływu na zdolność szkła do przepuszczania promieni słonecznych do wewnątrz pomieszczenia, nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia, gdy przezierność szyby jest wyłączona. Szkło o zmiennej przezierności oferowane jest w różnych odcieniach, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia w pomieszczeniu refleksów świetlnych.

Zastosowanie szkła o zmiennej przezierności

Szkło o zmiennej przezierności stosowane jest w budownictwie biurowym i mieszkaniowym. Ze względu na doskonałe parametry wytrzymałościowe – jest laminowane i hartowane – nadaje się do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Ścianki działowe w pomieszczeniach zbudowane z szyb o zmiennej przezierności pozwalają na wydzielenie prywatnej przestrzeni bez rezygnacji z dobrego oświetlenia dziennego. W budownictwie mieszkalnym można w ten sposób oddzielać np. kuchnię od jadalni lub salonu czy też łazienkę od sypialni. W pokoju dziennym zastosowanie szklanych ścianek pozwala na wydzielenie niewielkiego gabinetu. System drzwi przesuwnych ze szkłem o zmiennej przezierności to szczególnie dobre rozwiązanie w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Za pomocą mobilnych ścianek można wydzielić osobne pokoje, nie zmniejszając przy tym przestronności mieszkania. Wyłączone szkło, czyli w postaci nieprzeziernej, może być wykorzystane jako ekran projekcyjny, co znajduje zastosowanie w biurach i salach konferencyjnych. Szyby o zmiennej przezierności stosowane są również w szpitalach, przychodniach i innych obiektach medycznych, a także w nowoczesnych hotelach o wysokim standardzie. Można z nich układać szklane podłogi, które nie tylko są bardzo efektowne, ale przede wszystkim mocno rozświetlają pomieszczenie, tworząc niesamowite efekty świetlne.

Szkło o zmiennej przezierności może wchodzić w skład pakietów okien zespolonych pod warunkiem doprowadzenia do nich instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 + = 74