Katalog roślin powinien zawierać szczegółowe informacje o różnych gatunkach i odmianach roślin wzbogacone o fotografie. Jego celem jest ułatwienie poszukiwania konkretnych i wyczerpujących informacji. Najlepszy katalog roślin powinien dzielić się na różne kategorie i podgrupy oraz zawierać charakterystykę rośliny i warunki jej uprawy.

 

Internetowy katalog roślin jest powszechnie dostępną bazą informacji dotyczącą różnych roślin – krzewów, kwiatów, drzew, ich odmian oraz gatunków. Powinien zawierać krótkie opisy określające wygląd rośliny, jej warianty kolorystyczne i wysokość oraz zdjęcia.

 

Najlepszy e-katalog roślin – jak powinien wyglądać?

 

Katalog roślin może mieć formę tradycyjną, czyli papierową, bądź też internetową, która w dobie dzisiejszych czasów cieszy się znacznie większą popularnością. E-katalogi roślinne są łatwo dostępnymi bazami informacji zawierającymi opisy i zdjęcia różnych roślin. Powinny być przejrzyste i podzielone na takie kategorie, by osoba poszukująca konkretnych informacji nie traciła mnóstwa czasu na surfowanie po sieci. Najlepszy katalog roślin powinien być wyposażony w wyszukiwarkę, w którą wystarczy wpisać określoną nazwę rośliny, a także w możliwość szukania roślin według alfabetu. Przydatną i wygodną opcją jest podział roślin ze względu na czas kwitnienia, z czego z pewnością skorzystają osoby chcące znaleźć kwiaty lub krzewy kwitnące w określonej porze roku, a nawet w konkretnym miesiącu. Najlepszy katalog roślin powinien być wyczerpujący i składać się z różnych kategorii, wśród których znajdują się: drzewa, krzewy, rośliny owocowe i warzywne, pnącza, byliny, rośliny wodne i cebulowe. Dobra baza informacyjna o roślinach wyróżnia te uprawiane w domach, czyli do wnętrz oraz nadające się na balkon i taras. Ponadto każda z kategorii powinna dzielić się na określone podgrupy, które uwzględniają np. preferowane przez roślinę stanowisko (słoneczne, zacienione) oraz jej przeznaczenie (np. pnące, okrywowe). Przykładowo podgrupami kategorii krzewy są: liściaste, iglaste, żywopłotowe, przeznaczone na skalniaki, z ozdobnymi owocami, kwiatami lub liśćmi itp.

 

Katalog roślin – jakie informacje powinien zawierać?

 

Katalog roślin powinien zawierać podstawowe dane dotyczące określonego gatunku lub odmiany konkretnej rośliny. Głównymi informacjami są: nazwa – polska i łacińska, grupa rośliny (np. krzew) oraz rodzina, do której przynależy (np. wrzosowate, różowate). W opisie rośliny powinny znaleźć się informacje o jej wysokości, wyglądzie kwiatów (np. barwa) i liści (np. struktura), okresie kwitnienia, preferowanym stanowisku oraz odczynie gleby. Obowiązkowym elementem dobrego katalogu roślin są zdjęcia prezentujące roślinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 3 =