Mobilny Internet zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jego największą i oczywistą zaletą jest możliwość korzystania z niego wszędzie tam, gdzie ma się ochotę i dana sieć ma zasięg. Jednak mimo wielu plusów takie rozwiązanie ma również swoje wady. Największą z nich z pewnością jest limit przesyłu danych – po wykorzystaniu przysługującego pakietu prędkość transmisji drastycznie zwalnia.

 

Internet mobilny – plusy

 

Swoboda dostępu do sieci i związana z tym niezależność to największa korzyść posiadania bezprzewodowego Internetu. Można z niego korzystać wszędzie tam, gdzie zachodzi taka konieczność, bez ograniczeń, które ma w tym przypadku stałe łącze. Jedynym ograniczeniem jest zasięg sieci operatora, z usług którego się korzysta. To doskonała opcja dla firm oraz osób, które dużo podróżują i muszą być stale on-line. Nie trzeba się również obawiać o wielkość transferu – jeżeli dopasuje się ofertę operatora do swoich potrzeb, wówczas mobilny Internet powinien spełniać wszystkie oczekiwania. Obecne plany taryfowe dają możliwość uzyskania pakietu: Internet za darmo, co jest bardzo korzystną opcją i znacznie zwiększa atrakcyjność mobilnego łącza. Dodatkową korzyścią Internetu mobilnego jest prędkość przesyłu danych. Dzięki coraz szerszemu zasięgowi LTE wartość ta jest na bardzo wysokim poziomie.

 

Należy jednak pamiętać, że sieci bezprzewodowe są znacznie bardziej narażone na zagrożenia związane z utratą danych lub dostępem do nich osób nieupoważnionych. W związku z tym najlepiej wyposażyć się w podstawowe zabezpieczenia, jakimi są: identyfikator SSID, szyfrowanie WEP, standard 802.1. oraz szyfrowanie WPA.

 

Internet bezprzewodowy – minusy

 

Podstawową wadą Internetu mobilnego jest stabilność łącza, która jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Z tego względu może dochodzić do przerw przesyłu danych wtedy, gdy pogoda na zewnątrz jest bardzo wietrzna lub deszczowa. Z tych względów może dochodzić również do spowolnienia szybkości transferu. Kolejnym często wymienianym minusem w przypadku korzystania z bezprzewodowego łącza jest zasięg, który jednak w dużej mierze zależy od rozlokowania nadajników danego operatora. Na szczęście obecnie operatorzy łączą swoje siły i udostępniają sobie stacje przesyłowe, co znacznie polepsza zasięg.

 

Podsumowując: Internet bezprzewodowy to doskonałe i coraz popularniejsze rozwiązanie. Najprawdopodobniej za jakiś czas będzie ono dominujące i większość użytkowników sieci będzie się decydowało na komfort związany z wyborem mobilnej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

85 + = 86