Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, która powoduje rozmazane widzenie niezależnie od odległości, czyli zarówno z bliska, jak i daleka. Astygmatycy mają często problemy wynikające z zaburzeń w poczuciu przestrzeni, silnych bólów głowy i niewyraźnego widzenia.

Objawy astygmatyzmu

W zdrowym oku wiązka światła, która dostaje się do jego wnętrza, ogniskuje się w jednym punkcie. Rozproszenie promieni słonecznych na różnych płaszczyznach powoduje choroba oczu astygmatyzm. Objawy schorzenia to:  widzenie zniekształconych konturów budynków, przez co występują problemy w orientacji przestrzennej, bóle głowy w okolicach czoła, nagminne mruganie, tarcie, pieczenie i łzawienie oczu. Wzrok astygmatyków szybko się męczy przy takich czynnościach jak praca przy komputerze, oglądanie telewizji czy czytanie książek. Astygmatyzm u dzieci objawia się zniechęceniem do nauki, może także pojawiać się nawracające zapalenie spojówek.

Co to jest astygmatyzm?

Za niewyraźne widzenie przy niezborności odpowiada kształt rogówki. U astygmatyków przypomina on piłkę do rugby, kiedy w zdrowym oku jest idealnie okrągły. Im bardziej przednia powierzchnia oka jest spłaszczona, tym wada wzroku jest większa. Niezborność mierzona jest w jednostkach miary mocy optycznej, czyli dioptriach, oznaczanych literą D. Praktycznie każdy człowiek posiada astygmatyzm fizjologiczny, który wynosi do 0,5 dioptrii. Wynika on z tego, że światło na rogówce załamuje się silniej w pionie niż poziomie.  Do 1 dioptrii występuje astygmatyzm niski, do 2 – wysoki, a powyżej 3 – bardzo zaawansowany.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Prawidłowe rozpoznanie astygmatyzmu i ewentualne natężenie wady możliwe jest tylko i wyłącznie podczas wizyty u okulisty. Lekarz wykonuje skiaskopię, czyli badanie refrakcji oka, które polega na oświetleniu go i obserwowaniu cienia poruszającego się w obrębie źrenicy. W przypadku rozpoznania niezborności, metodą leczenia są tradycyjne okulary ze szkłami cylindrycznymi lub toryczne soczewki kontaktowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =