Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości w budowie szczęki i żuchwy oraz ułożenia zębów. Zadaniem ortodonty jest dopasowanie i założenie aparatu.
Czym jest ortodoncja?
Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości w budowie szczęki przy pomocy aparatów dostosowanych do potrzeb pacjentów. W polskiej służbie zdrowia leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane. Dopłaty nie obejmują jednak osób dorosłych, a jedynie dzieci do 12 roku życia. Refundację można uzyskać wyłącznie na założenie aparatu ruchomego. W innym przypadku leczenie jest całkowicie odpłatne.
Kiedyś ortodoncja nie była w ogóle znana. Obecnie lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie pracuje niemal w każdej placówce stomatologicznej, zarówno w Warszawie, jak i innych miastach. Wybór miejsca, w którym będzie prowadzone leczenie, należy do pacjenta. W razie wątpliwości można zasięgnąć opinii o dobrym ortodoncie w Ursusie, na Mokotowie czy w innych dzielnicach Warszawy. Dobre kliniki z takimi usługami znajdują się również w mniejszych miastach.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne musi być skrupulatnie zaplanowane, ponieważ od tego zależy jego ostateczny rezultat. Pacjenta czeka zatem kilka wizyt u specjalisty. Na pierwszym spotkaniu ocenia on stan zębów oraz ich ułożenie. Weryfikuje również ewentualne przeciwwskazania do założenia aparatu. Dopiero potem dobiera starannie rodzaj, dopasowując go ściśle do oczekiwań i potrzeb pacjenta.
Warunkiem założenia aparatu ortodontycznego jest wyleczenie wszystkich zębów i wyczyszczenie ich z kamienia nazębnego. Pacjenta kieruje się również na badanie pantomograficzne i, jeśli zachodzi taka potrzeba, cefalometryczne. Na podstawie wyników tych badań ustala się plan leczenia, które potrwa kilkanaście miesięcy.
Początkowo u pacjenta zakłada się tzw. Separatory. Ich zadaniem jest oddzielenie od siebie ściśniętych zębów po to, aby zapewnić stabilizację aparatowi ortodontycznemu, który będzie założony na następnym spotkaniu. Po umieszczeniu aparatu w jamie ustnej pacjent jest informowany o sposobach jego użytkowania oraz o regularnych wizytach kontrolnych. Aparaty nosi się od kilku miesięcy do kilku lat.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, sposobem noszenia oraz długością czasu leczenia. Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: stałe i ruchome. Aparat stały musi być noszony bez przerwy. Nie można go wyjmować, a pacjenta obowiązuje codzienna i dokładna higiena jamy ustnej. Wykonuje się je głównie z metalu, choć dostępne są także z zamkami porcelanowymi lub mocowane od strony języka.
Wygodniejsze są aparaty ruchome, ponieważ można je wyjmować. Są one czynnościowe, mechaniczno-czynnościowe lub całkowicie mechaniczne. Popularne są również przezroczyste nakładkowe, ale mogą je nosić wyłącznie dorośli.