Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości w budowie szczęki i żuchwy oraz ułożenia zębów. Zadaniem ortodonty jest dopasowanie i założenie aparatu.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz korygowaniem nieprawidłowości w budowie szczęki przy pomocy aparatów dostosowanych do potrzeb pacjentów. W polskiej służbie zdrowia leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane. Dopłaty nie obejmują jednak osób dorosłych, a jedynie dzieci do 12 roku życia. Refundację można uzyskać wyłącznie na założenie aparatu ruchomego. W innym przypadku leczenie jest całkowicie odpłatne.

 

Kiedyś ortodoncja nie była w ogóle znana. Obecnie lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie pracuje niemal w każdej placówce stomatologicznej, zarówno w Warszawie, jak i innych miastach. Wybór miejsca, w którym będzie prowadzone leczenie, należy do pacjenta. W razie wątpliwości można zasięgnąć opinii o dobrym ortodoncie w Ursusie, na Mokotowie czy w innych dzielnicach Warszawy. Dobre kliniki z takimi usługami znajdują się również w mniejszych miastach.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne musi być skrupulatnie zaplanowane, ponieważ od tego zależy jego ostateczny rezultat. Pacjenta czeka zatem kilka wizyt u specjalisty. Na pierwszym spotkaniu ocenia on stan zębów oraz ich ułożenie. Weryfikuje również ewentualne przeciwwskazania do założenia aparatu. Dopiero potem dobiera starannie rodzaj, dopasowując go ściśle do oczekiwań i potrzeb pacjenta.

 

Warunkiem założenia aparatu ortodontycznego jest wyleczenie wszystkich zębów i wyczyszczenie ich z kamienia nazębnego. Pacjenta kieruje się również na badanie pantomograficzne i, jeśli zachodzi taka potrzeba, cefalometryczne. Na podstawie wyników tych badań ustala się plan leczenia, które potrwa kilkanaście miesięcy.

 

Początkowo u pacjenta zakłada się tzw. Separatory. Ich zadaniem jest oddzielenie od siebie ściśniętych zębów po to, aby zapewnić stabilizację aparatowi ortodontycznemu, który będzie założony na następnym spotkaniu. Po umieszczeniu aparatu w jamie ustnej pacjent jest informowany o sposobach jego użytkowania oraz o regularnych wizytach kontrolnych. Aparaty nosi się od kilku miesięcy do kilku lat.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, sposobem noszenia oraz długością czasu leczenia. Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: stałe i ruchome. Aparat stały musi być noszony bez przerwy. Nie można go wyjmować, a pacjenta obowiązuje codzienna i dokładna higiena jamy ustnej. Wykonuje się je głównie z metalu, choć dostępne są także z zamkami porcelanowymi lub mocowane od strony języka. 

 

Wygodniejsze są aparaty ruchome, ponieważ można je wyjmować. Są one czynnościowe, mechaniczno-czynnościowe lub całkowicie mechaniczne. Popularne są również przezroczyste nakładkowe, ale mogą je nosić wyłącznie dorośli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − = 67