Polacy są coraz bardziej świadomi tego o ile lepiej zapamiętuje się informacje przetwarzane empirycznie. Dlatego turyści coraz częściej szukają ciekawych i wyjątkowych wystaw muzealnych, a muzealnicy z coraz większą pasją je przygotowują. Interaktywna, multimedialna wystawa to coś co szczególnie powinno zainteresować dzieci, które zwykle nudziły się na klasycznych muzealnych wykładach prowadzonych przez przewodników.

Wieczna sól

Jeżeli szukamy na mapie Polski miejsca, które od wieków odwiedzane jest przez turystów, a teraz przeżywa swoje kolejne odrodzenie z powodzeniem możemy udać się do Wieliczki. Kopalnia Soli “Wieliczka” działała już od XIII w. Przez ponad 700 lat odwiedziły ją miliony ludzi. Jednym ze zwiedzających byli Mikołaj Kopernik, Józef Piłsudski i Jan Paweł II. Ze względu na niebotyczne zainteresowanie niedawno otworzono dla zwiedzających drugą trasę – górniczą. Startuje ona w szybie Regis, w centrum miasta i prowadzi przez najstarsze części kopalni. Trasa jest wymagająca i interaktywna. Uczestnicy wyprawy oprócz zwiedzania kopalni sami mają do wykonania kilka zadań typowo górniczych.

Wieczny Kraków

Nieopodal Wieliczki leży jedno z najpiękniejszych miast w Polsce – Kraków. W mieście tym możemy odwiedzić liczne muzea. Najnowszymi na mapie Krakowa są:

  • CRICOTEKA – ośrodek dokumentacji sztuki Tadeusza Kantora, który w części funkcjonuje w odrestaurowanej Elektrowni Podgórskiej z początków XX w.
  • MOCAK – muzeum sztuki współczesnej znajdujące się na Zabłociu – poprzemysłowej dzielnicy, która obecnie prężnie się rozwija.
  • Muzeum Armii Krajowej – hołd dla bohaterów II wojny światowej i gratka dla pasjonatów historii.

Wietrzny Gdańsk

Z bardziej współczesną historią możemy zapoznać się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, które szerzy idee: demokracji, solidarności, kultury dialogu i społeczeństwa obywatelskiego.

Warszawa na lekko

W stolicy możemy odwiedzić wiele muzeów historycznych, z których większość podejmuje tematykę ważną i doniosłą: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzea te są znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jeśli jednak nie mamy tym razem ochoty na poważną tematykę, a jednak chcielibyśmy czegoś nowego doświadczyć i czegoś się dowiedzieć, warto zajrzeć do nowych instytucji w Warszawie: Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Neonów, czy na kolejową ekspozycję na Stacji Muzeum.

Na czym polega polityka historyczna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 3 =