Podczas opiekowania się osobą chorą, która długotrwale potrzebuje takiej opieki, trzeba pamiętać o różnych jej elementach, np. odpowiednie łóżko, karmienie chorego, mycie, pielęgnowanie i wiele innych rzeczy. Czasami trzeba zrezygnować z pracy, aby zająć się chorym.

Dlatego należy postarać się o to, aby w domu znalazły się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które ułatwią nam opiekę nad osobą chorą. Takiej osobie trzeba pomagać we wszystkim, np. w karmieniu, oddawaniu moczu, przyjmowaniu leków, zmianie opatrunków i innych czynnościach.

Łóżko rehabilitacyjne to podstawa

Taką podstawą w opiece długoterminowej w warunkach domowych jest łóżko dla chorego. Najczęściej musi to być łóżko rehabilitacyjne. Łóżka tego typu przeznaczone są m.in. dla osób po udarach i wylewach mózgu, a także dla osób chorych na Alzheimera czy Parkinsona. Łóżka te można również kupić w specjalnych zestawach ze stolikiem, ale też z materacami przeciwodleżynowymi. Trudno będzie choremu leżeć na swoim starym łóżku, ponieważ będzie ono już wyrobione, a poprzez to wymusza jedno ułożenie ciała. W miejscu, w którym się najczęściej leżało, jest zazwyczaj dołek, w który się wpada. Poza tym taką najważniejszą wadą takiego łóżka domowego, czyli takiego zwykłego, jest jego wysokość, która bardzo często utrudnia podstawową pielęgnację chorego.

Dlaczego warto zainwestować w łóżko rehabilitacyjne? – zalety

Takie łóżko rehabilitacyjne daje duży komfort choremu, ponieważ może dowolnie łamać materac i zmieniać pozycję ciała. Pielęgnacja osoby chorej to bardzo trudne zadanie, które wymaga wiele siły i poświęceń. Przy osobach bardzo chorych wiele czynności wykonuje się właśnie na łóżku. Dlatego łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w kółka, aby można było je przesuwać w dowolny sposób. Na takim łóżku trzeba chorego myć, zmieniać mu opatrunki, zmieniać mu pieluchy, ale też golić go i czesać. Dzięki łóżku rehabilitacyjnemu łatwiej będzie wykonywać te wszystkie czynności w przeciwieństwie do łóżka zwykłego, nad którym cały czas trzeba się pochylać, a to szkodzi kręgosłupowi opiekuna.

Osoba chora musi mieć często zmieniane pozycje, aby w ten sposób zapobiec odleżynom i tutaj łóżko rehabilitacyjne też pomoże, ponieważ wyposażone jest w specjalne mechanizmy. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem takiego łóżka, a jego spłatę bardzo często można rozłożyć na raty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =