Pogrzeb i ostatnie pożegnane są trudnym doświadczeniem dla bliskich zmarłego. Jednakże nawet z ceremonią pochówku wiążą się zwyczaje i przesądy. Dotyczą one m.in. rzeczy wkładanych zmarłej osobie do trumny. Mowa tu przede wszystkim o dewocjonaliach, pieniądzach oraz ulubionych rzeczach nieboszczyka. Niekiedy w trumnie umieszcza się również naładowany telefon, a nawet używki – butelkę alkoholu i paczkę papierosów.

Wkładane do trumny przedmioty zazwyczaj nie są przypadkowe. Wiążą się one ze wspomnieniami i często spełniają funkcję terapeutyczną dla bliskich nieboszczyka. Dzięki temu, łatwiej jest pogodzić się z myślą o śmierci przyjaciela czy członka rodziny.

Przesądy pogrzebowe – ulubione rzeczy zmarłego

Ulubione rzeczy osoby zmarłej mają dla rodziny i przyjaciół wartość sentymentalną. Bardzo często, chcąc, aby towarzyszyły one nieboszczykowi w jego ostatniej drodze, wkłada się je do trumny. Zaufany zakład pogrzebowy, zajmujący się organizacją pogrzebu i sprzedażą trumien można znaleźć w internetowej platformie usług pogrzebowych bluneral.com. Starszą osobę chowa się wraz z rzeczami, które towarzyszyły jej przez ostatnie lata życia, czyli: protezą zębową, laską i okularami. W trumnie umieszcza się również rzeczy, związane z pasją nieboszczyka, np. ulubioną książkę, płytę czy mały instrument muzyczny. Zdarza się także, że do trumny wkłada się: plik banknotów, butelkę alkoholu czy paczkę papierosów z zapalniczką.

Telefon do trumny

Niekiedy rodzina i bliscy zmarłego wkładają mu do trumny naładowany telefon. Wiąże się to z krążącymi historiami o pochowaniu żywcem i traumie z tym związanej. Chociaż tego typu wydarzenia mają charakter incydentalny, to włożenie do trumny telefonu komórkowego pozwala rodzinie nieboszczyka łatwiej rozstać się z bliską osobą.

Ubrania pogrzebowe

Ubranie pogrzebowe, w które ubiera się osobę zmarłą do trumny, powinno być przede wszystkim schludne. Rodzina i bliscy nieboszczyka najczęściej decydują się na ulubione ubrania osoby zmarłej. Warto zastanowić się także nad akcesoriami: apaszką czy rękawiczkami, które zatuszują zmiany, które zaszły już na ciele nieboszczyka. Często zdarza się tak, że osoba przeczuwa swoją śmierć i szykuje ubrania, w których chciałaby zostać pogrzebana.

Zobacz także: Kremacja a tradycyjny pochówek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1