Polska scena polityczna może być określana jako stabilna. Chodzi tutaj o to, że politycy są raczej twarzami, które oglądamy od dłuższego czasu. Stosunkowo mało jest w polityce osób całkowicie nowych, mało jest też tych, którzy z niej odchodzą. By dostać się do grupy najbardziej znanych polityków trzeba jednak coś zaoferować wyborcom. Niektóre postaci mają na to prosty sposób- kontrowersje.

 

Nietuzinkowe postaci

 

Kontrowersyjni politycy na polskiej scenie politycznej to zazwyczaj postaci silne i charyzmatyczne. Czuja się na tyle silnie, by wypowiadać słowa, które mogą szokować. Nie czują się z tego powodu zagrożeni- wręcz przeciwnie, uważają to za swój atut. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków jest Janusz Korwin-Mikke. Określa swoje poglądy jako konserwatywno-liberalne, jednak to właśnie jego konserwatyzm budzi największe wątpliwości. Jego wypowiedzi o niepełnosprawnych, kobietach czy osobach starszych, odbierane są przez sporą część opinii publicznej jako dyskryminujące te grupy. Polityk ma też własne, silne stanowisko o osobach homoseksualnych, a w ostatnich czasach także o imigrantach. Warto wspomnieć, że polityczne kwestie takie jak prywatyzacja służby zdrowia czy szkolnictwa także bywają przedmiotem debat publicznych.

 

Zupełnie inną kwestią jest kontrowersyjność Janusza Palikota. O ile o Januszu Korwin-Mikkem można powiedzieć, że po prostu wypowiada to, co uważa, to Janusz Palikot zasłynął z celowych kontrowersji. Już jako szeregowy poseł organizował happeningi z wykorzystaniem seksualnych gadżetów. Oprócz tego znany był z ciętego języka, wyłamującego się poza przyjęte konwencje.

 

Inną osobą, którą Polacy postrzegają jako kontrowersyjną jest posłanka Anna Grodzka. Jest to postać, która znana została jako pierwszy poseł na Sejm RP, który publicznie mówił o swojej zmianie płci. Konserwatywne postawy Polaków wpłynęły na poważną debatę publiczną, w której przybierano różne postawy.

 

Dobra droga?

 

Wydaje się, że kontrowersje związane z politykami niedobrze świadczą o polskiej scenie politycznej i nie stawiają polskiej demokracji w dobrym świetle. W rozwiniętych demokracjach życie prywatne polityków nie stanowią większego zainteresowania mediów, a ich zachowania mają więcej taktu. W tych kwestiach musimy się jeszcze wiele nauczyć.

Zobacz też jakie zadania stoją przed rządem:  sluchajsiebie.pl/lifestyle/jakie-zadania-stoja-przed-rzadem-w-najblizszych-miesiacach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 7 =