Każdy z nas ma czasami trudności z utrzymaniem uwagi i skupieniem się na swojej pracy, nauce lub czytaniu. Wiadomo, że im bardziej koncentrujemy się na danym zadaniu, tym większa jest nasza efektywność. Warto więc wiedzieć, jak poprawić koncentrację i jak przy jak najmniejszym nakładzie czasowym uzyskać najlepsze efekty.

Poprawa koncentracji- porady

 

Koncentracja zależy w dużym stopniu od funkcjonowania naszego umysłu, dlatego tak ważne jest, aby utrzymać go w jak najlepszej sprawności. Dlatego pamiętaj o dostatecznej ilości snu, to właśnie wtedy nasz umysł najlepiej się regeneruje. Warto zasypiać przed godziną 24, gdyż wtedy regeneracja naszego organizmu jest największa.

Nie zapominaj o nawodnieniu organizmu. Specjaliści zalecają picie ok. 8 szklanek wody mineralnej dziennie, bowiem odpowiednie nawodnienie organizmu korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy grupy B, cynk, potas oraz magnez. Składniki te znajdziesz w pestkach dyni, orzechach, roślinach strączkowych, bananach, pomidorach oraz ciemnym pieczywie.

 

Przygotuj swoje miejsce pracy

 

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zadbać o odpowiednie warunki. Przewietrz pomieszczenie w którym zamierzasz pracować, ustaw odpowiednie światło, wyłącz telewizję, komputer, telefon oraz usuń z najbliższego otoczenia przedmioty, które mogłyby rozproszyć twoją uwagę. Pamiętaj nie rób wielu rzeczy jednocześnie, skup się na jednym zadaniu!
Niektórzy twierdzą, że w skupieniu uwagi pomaga im muzyka klasyczna, która cicho pobrzmiewa w tle podczas nauki, czytania czy podczas pracy.

 

Poprawa koncentracji- ćwiczenia

 

Naszą koncentrację świetnie poprawi rozwiązywanie krzyżówek, układnie puzzli, czy uzupełnianie sudoku lub gra w scrabble. Świetnym ćwiczeniem jest także licznie od tyłu (od 100 do 1) lub wymyślanie historyjek powiązanych ciągiem przyczynowo-skutkowym.

 

Gwarancja w poprawie koncentracji

 

Poprawa koncentracji wymaga od nas trochę wysiłku. Przy przestrzeganiu odpowiedniej diety, przy odpowiednim przygotowaniu miejsca do pracy oraz przy częstej gimnastyce mózgu, można jednak otrzymać bardzo zadowalające efekty a skupienie uwagi nie będzie dla nas już problemem.