Pod wieloma względami posiadanie więcej niż jednego dziecka jest korzystne dla potomków. Uczą się one obcowania z innymi ludźmi, współdziałania. Mogą też nauczyć się empatii, życzliwości. Poza tym brat lub siostra to niezawodny patent na nudę, która może dopaść jedno z latorośli.

Ważna rola rodziców

 

Rodzice bardzo się cieszą, jeśli potomstwo żyje ze sobą w zgodzie. To potwierdza kompetencje wychowawcze opiekunów, słuszność obranej drogi, właściwość przekazywanych dzieciom wzorców. Rodzice mogą się więc wtedy czuć usatysfakcjonowani. Mają powody do dumy.

W praktyce jednak bywa różnie. Dzieci nie zawsze żyją w zgodzie. Często się kłócą, biją, są dla siebie źródłem przykrych doświadczeń. Często można też zaobserwować rywalizację między rodzeństwem o względy opiekunów. Czym to jest spowodowane? Jak temu zaradzić?

Wyjaśnienie problemu należy zacząć od tego, że nie każde współzawodnictwo musi być złe. Porównywanie się do brata lub siostry może pomóc dziecku zbudować własną tożsamość, poznać własną wartość. W naturalny sposób zdobywa cenne informacje o swojej osobie, posiadanym potencjale. Może też oddziaływać motywująco.

Rywalizacja nie może być jednak nadmierna, toksyczna. Nie może zaburzać relacji między rodzeństwem ani między potomkami a rodzicami. Żeby konkurencja między rodzeństwem była dobra, musi wszystkim współzawodnikom przynosić porównywalne korzyści.

Rodzice muszą dbać, aby w żadnym dziecku nie wykształciło się poczucie niższości. Jeden potomek nie może cały czas górować drugim. Taka sytuacja będzie negatywnie oddziaływać na osobowość tego drugiego. Będzie mieć on poczucie, że jest gorszy. Takie poczucie nie musi pojawić się natychmiast – może wystąpić, gdy dziecko dorośnie.

Zadaniem opiekunów jest utrzymanie prawidłowych relacji między rodzeństwem. Muszą one cały czas być przekonane, że mają te same prawa i obowiązki, że są wobec się równe. Nie mogą oni dopuścić do sytuacji, że jedno z latorośli będzie mieć poczucie, że w oczach rodziców jest gorsze, słabsze, mniej zdolne od siostry czy brata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − = 16