Sondaże wyborcze są bardzo ważną częścią polityki, ponieważ wskazują realne poparcie dla działań podejmowanych przez tą, czy inną partię. Każde ugrupowanie chce, aby jego słupek był jak najwyżej. Sondaże mają także bardzo ważną rolę opiniotwórczą – pokazują Polakom, co większość uznaje za “dobre dla państwa” i pomagają wykreować swoją własną opinię. Prawdą jest jednak, że sondaże łatwo mogą zmanipulować opinią publiczną, dlatego trzeba zawsze podchodzić do nich z odpowiednim dystansem i patrzeć na to, kto je zlecił.

 

Nie cały naród, tylko grupa

 

Warto pamiętać, że sondaże przygotowywane są na podstawie przepytanej grupie Polaków, która jednak nie musi reprezentować woli czy głosu całego Narodu, jest to wybrane sto, tysiąc, dwa tysiące obywateli – lub inna liczba, wszystko zależy od budżetu i rozmachu organizacji, która zleca dany sondaż. Jedynym miarodajnym sposobem na sprawdzenie politycznych poglądów ogółu społeczeństwa jest organizacja powszechnych wyborów. Sondaże są jednak wykorzystane coraz powszechniej do gry uprawianej przez polityków. Ukazanie korzystnego dla danej partii wyniku procentowego pomaga przekonać wyborców, że są siłą bardzo prężną, która faktycznie jest w stanie coś zmienić, wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, itd.

 

Media i sondaże

 

Nie jest również tajemnicą, że media bardzo często ukazują takie sondaże, jakie są wygodne i zgodne z poglądami, jakie zazwyczaj lasuje dana gazeta czy telewizja. Na próżno w “Wiadomościach” TVP szukać sondażu, w którym słupek Prawa i Sprawiedliwości przed najbliższymi wyborami samorządowymi niższy jest od zjednoczonej opozycji. Telewizja publiczna, działająca pod dyktat obecnej władzy nie pokaże czegoś, co mogłoby jakkolwiek ją skompromitować w opinii swoich wyborców. TVP pokazuje to, co osoba popierają PiS chce zobaczyć: wysoki słupek “swojego” ugrupowania. Zazwyczaj sondaże robione są specjalnie dla redakcji “Wiadomości”. Z drugiej strony, te wykonywane dla “Faktów” również nie są wolne od stronniczości – zjednoczona opozycja zawsze podejmuje według nich realną walkę z rządzącą partią, więc przedstawiana jest jako równorzędny gracz, co ma skłonić wyborców PO i .N do nietracenia nadziei.

Zobacz też jakie zadania stoją przed rządem:  sluchajsiebie.pl/lifestyle/jakie-zadania-stoja-przed-rzadem-w-najblizszych-miesiacach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 − 34 =