Kilkadziesiąt procent młodych Polaków wybiera studia

 

Studiowanie jest wielką przyjemnością. Na pewno nie warto jej sobie odmawiać, bo ukończone studia rozwijają i poszerzają horyzonty, dają także lepsze możliwości zawodowe. Nie każde studia jednak dają pracę. Młodzież jednak wybiera na swój sposób, nie zawsze zwracając uwagę na perspektywy zawodowe.

 

Młodzi wybierają studia

 

Popularne kierunki studiów w Polsce to filologia angielska, filologia polska, socjologia, psychologia, ekonomia, prawo i medycyna, turystyka, medycyna, prawo i wiele innych. Rośnie także popularności studiów IT, które dają wiedzę oraz umiejętności, a po ich ukończeniu można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Są to studia dla osób lubiących zagadki matematyczne i mających ścisłe umysły, nie każdy może być informatykiem. Studia humanistyczne są łatwiejsze, ciekawsze, ale nie dają dobrych perspektyw finansowych. Humaniści zarabiają więcej, ale młodzież kieruje się raczej modą niż perspektywami po ukończeniu studiów.

 

Jakie studia wybierają młodzi Polacy?

 

Częstą motywacją do wyboru studiów jest wybór poczyniony przez przyjaciółkę czy przyjaciela. Nie jest to dobra motywacja, ale bywa dość częsta. Wybierane są kierunki łatwe, dające wiele czasu na imprezowanie. Sporo osób wybiera medycynę, bo liczy na wysokie zarobki, nie bierze jednak pod uwagę trudów tych studiów. Medycyna to studia trudne, ciężkie, męczące, ale dające dobre zarobki. Są to studia dla osób kochających wyzwania i lubiących pomagać innym. Po medycynie pracuje się bardzo dużo – o tym młodzież nie zawsze pamięta. Popularne są także studia z dziedziny BHP czy funduszy Unii Europejskiej. To nowe kierunki. Nadal popularne są politologia oraz europeistyka, jednak te kierunki masowo produkują bezrobotnych. Popularne kierunki wcale nie są najlepsze, ale to młodzież decyduje o wyborze studiów. To młodzi ludzie wybierają przyszłość i oni będą pracowali w wybranym zawodzie. Coraz mniej popularne są takie kierunki, jak chemia czy matematyka i fizyka. Popularne kierunki studiów to nie jest wskazówka dla młodzieży – wybierając studia warto kierować się perspektywami po ich ukończeniu oraz własnymi zainteresowaniami.

Zobacz czemu młodzi przeprowadzają się do warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 40 = 47