Czytając lub oglądając wiadomości przy każdych wyborach słyszymy co nieco o subwencjach dla partii politycznych. Ludzie mają różne zdanie na ten temat, jednak nikt jeszcze nie podjął pewnych i zdecydowanych kroków by coś zmienić w tej materii. Dobrze jest wiedzieć z czym mamy do czynienia, by wypowiadane opinie na temat subwencji miały faktyczne znaczenie.

 

Dlaczego partie polityczne dostają pieniądze?

 

Możliwość zrzeszania się w partiach politycznych wynika wprost z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to naturalny i najbardziej propagowany kanał do zmiany czegoś w kraju poprzez przejęcie władzy. politicsPartie polityczne dostają jednak wsparcie z budżetu państwa, jeżeli przekroczą w poprzednich wyborach próg trzech procent poparcia. Dlaczego ustawodawca wyszedł z takiego założenia? Subwencje dla partii politycznych są bowiem formą wspierania demokracji. Mają one służyć propagowaniu swoich poglądów i profesjonalnej działalności. Partie polityczne z samej swojej natury mają być rzecznikami interesów swoich wyborców. Jeżeli wyborcy będą mieli profesjonalną reprezentację, będą mogli faktycznie mieć wpływ na kształtowanie się rzeczywistości. Subwencje są kontrolowane, dlatego nie można pieniędzy z nich pozyskiwanych przeznaczać na niezgodne z prawem cele.

 

Krytyka przyjętych rozwiązań

 

Mimo takiej argumentacji, subwencje dla partii politycznych bywają krytykowane z różnych stron. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że pieniądze, które dostają partie polityczne są pieniędzmi obywateli. Zostają im one odebrane w podatkach. Zwykły obywatel, jeżeli chciałby sponsorować partię polityczną, robiłby to i tak. Podnoszone są głosy także, że dyskryminowani są obywatele, których partie nie przekroczyły trzyprocentowego progu subwencyjnego. Zmuszeni są natomiast finansować partie, które w ich przekonaniu nie są godne ich poparcia. Wydaje się być to niesprawiedliwym rozwiązaniem.

 

Niezależnie od przyjętej argumentacji, partiom politycznym nie spieszy się do zmiany aktualnych regulacji prawnych. Wszelkiego rodzaju zapowiedzi zmian rozmywają się w toku kadencji praktycznie co roku. Należy się raczej do takiego stanu rzeczy przyzwyczaić.

Zobacz też jakie zadania stoją przed rządem:  sluchajsiebie.pl/lifestyle/jakie-zadania-stoja-przed-rzadem-w-najblizszych-miesiacach/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 9 =