Szyby niskoemisyjne są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na domy energooszczędne. Dzięki specjalnym właściwościom szkło takie pozwala zatrzymać ucieczkę ciepła z wnętrz, a jednocześnie wykorzystać ciepło ze słońca.

Szkło nie jest dobrym izolatorem, dlatego przez szyby ucieka najwięcej ciepła. Ciepłochronność okien poprawiło zastosowanie nowoczesnych szyb zespolonych, które składają się z dwóch lub trzech tafli przedzielonych przestrzeniami wypełnionymi gazem. Ale nadal przeszklenia pozostają słabym punktem okien. Sytuację zmieniło szkło niskoemisyjne.

Co to są szyby niskoemisyjne?

Wytwarzane są na na bazie zwykłego szkła płaskiego. Jest ono powlekane bardzo cienką warstwą metaliczną, która działa selektywnie na fale promieniowania. Odbija promieniowanie podczerwone, czyli cieplne. To samo, które emitowane jest przez grzejniki, nagrzane ściany, meble, a także ludzi. Dzięki takim właściwościom szyb niskoemisyjnych ucieczka ciepła jest znacznie mniejsza (współczynnik przenikania ciepła szyby ciepłochronnej Ug wynosić może 1 W/m2K). A dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak ciepła ramka czy wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej dla całego okna.

Ale nie koniec na tym. Szkło niskoemisyjne pozwala korzystać z ciepła słońca. Napylona powłoka przepuszcza podczerwone pasmo światła słonecznego, dzięki czemu można korzystać z jego darmowej energii nie tylko do redukowania strat ciepła, ale wręcz do wspomagania systemu grzewczego domu. Mówiąc krótko – pozwalają oszczędzać na ogrzewaniu. Dodatkowo, nie są tak zimne, jak zwykłe szyby – stojąc przy oknie w chłodny dzień, nie czujemy, że od szyb wieje chłodem. Nie wykrapla się też na nich tak często para wodna.
Szyby niskoemisyjne mogą mieć dodatkowe właściwości. Produkowane na bazie barwionego szkła absorpcyjnego (pochłaniającego i rozpraszającego energię słońca) pozwalają ograniczyć przegrzewanie się pomieszczeń.

Gdzie stosuje się szyby niskoemisyjne?

Przede wszystkim używane są w pakietach szyb zespolonych. Ponieważ warstwa metalu, która nadaje szkłu właściwości, musi być sucha i czysta, montuje się je tak, by znalazła się w przestrzeni międzyszybowej.
Szyby niskoemisyjne w ramach pakietu zespolonego można łączyć ze szkłem o innych właściwościach, np. Przeciwsłonecznym, akustycznym, antywłamaniowym. Pozwala to produkować okna o bardzo zindywidualizowanych parametrach. Nie tylko dla konkretnego domu, ale wręcz konkretnego miejsca w budynku. I tak mogą być zestawiane ze zwykłym szkłem i montowane od północy, gdzie światła jest najmniej. A wraz szybą antysol – na południowej czy zachodniej elewacji, gdzie latem pomieszczenia mocno się nagrzewają. Dzięki temu okna z szybami niskoemisyjnymi świetnie wpisują się w projektowanie domów energooszczędnych i pasywnych.
Dzięki energooszczędności, a także wrażeniu ciepła, jakie dają takie szyby, są znakomitym rozwiązaniem w dużych przeszkleniach. Dlatego często montuje się w np. przesuwnych drzwiach tarasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 − = 39