Taras jest miejscem relaksu po długim dniu, a także miejscem spotkań ze znajomymi na świeżym powietrzu. Planując zagospodarowanie takiej przestrzeni, należy także wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa.

Odpowiednio zabezpieczony dom uniemożliwi, a na pewno znacznie wydłuży czas potrzebny włamywaczowi do przełamania ochrony. Taras jest miejscem o podwyższonym ryzyku, szczególnie jeżeli jest umieszczony na parterze. Częstotliwość prób kradzieży z pewnością zmniejszy schowanie wyposażenia tarasu na noc i w czasie nieobecności w pobliżu miejsca zamieszkania. Dowodów w przypadku zaistnienia incydentu dostarczy monitoring domu. Przyłączenie go do infrastruktury alarmowej pozwoli na bezproblemowe zintegrowanie go zresztą systemu.

Jak odpowiednio zabezpieczyć taras?

Drzwi tarasowe będą pierwszym celem ataku, jeżeli złodziej postanowi włamać się od ich strony. Z tego powodu warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Bardzo często taras jest projektowany tak, aby mógł wpuszczać jak najwięcej światła. Nie wchodzą więc w grę rozwiązania, takie jak drzwi antywłamaniowe czy rygle. Właściciele tarasów mogą jednak zastosować inne wzmocnienia elementów, takich jak profili i ościeżnic. Odpowiednio wytrzymałe będą profile z twardego, wielokomorowego PVC. Należy upewnić się, że każdy element zawiera odpowiednią ochronę przeciwko wyważeniu. Zamiast tradycyjnych rygli, używa się rygli umieszczanych wzdłuż profilu. Punktów ryglowania powinno być minimum pięć. Warto także zadbać o wytrzymałe zawiasy. Ich liczbę należy dobrać, biorąc pod uwagę wielkość drzwi, nie powinny być także montowane od zewnątrz. Zamek zainstalowany w drzwiach tarasowych powinien mieć atest bezpieczeństwa. Wszystkie te elementy mogą zostać połączone z centralą alarmową.

Automatyka jako zabezpieczenie tarasu

Aby podnieść poziom bezpieczeństwa tarasu, można – poza wymienionymi wyżej sposobami – zainwestować w centralę alarmową. Pozwoli ona na połączenie w system infrastruktury monitorującej całe mieszkanie czy dom. Ponadto do centrali alarmowej można podłączyć wiele rodzajów dodatkowych czujników, takich na przykład jak czujniki czadu czy detektory ruchu, a także kamery. System alarmowy może także monitorować odczyty z elementów zabezpieczających drzwi i okna, jak na przykład elektrozaczepy i kontrolery dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 64