Znasz to uczucie, kiedy czekasz na ważną wiadomość, słyszysz sygnał z telefonu, patrzysz a tu znów jakaś niechciana reklama. I to nie wszystko! Często te reklamy dodatkowo są płatne. Te zdenerwowanie, które czujesz jest nie do opisania. I tu nasuwa się pytanie: Czy da się je wyłączyć? A jeśli tak to jak?

Co to w ogóle jest?

Wiadomości, które przychodzą do nas na telefon nie biorą się z kosmosu. Firmy, które nam je przysyłają mają nasze dane, które zostały im albo odsprzedane przez firmę, w której mamy abonament albo sami je im podaliśmy. Jak? A tu wypełniliśmy ankietę albo założyliśmy kartę rabatową. Często też zdarza się, że firmy w których mamy zawartą umowę telefoniczną sami przysyłają nam reklamy. Dodatkowo są one płatne dla nas, ponieważ informują nas o rabatach i promocjach, zimnach w sklepie lub nowych produktach. Smsy te kosztują nas dodatkowo do umowy w zależności co zawierają, od 2 nawet do 20 zł miesięcznie lub za wiadomość. Wszystko jest w porządku, jeśli chcemy takie wiadomości otrzymywać, co, jeśli chcemy je zablokować.

3 razy P.

Czyli dokładniej smsy premium, prenumeraty i promocje. Wiadomości premium są w tedy, gdy każdorazowo musimy wrazić zgodę by je otrzymać. Zazwyczaj jest to horoskop lub loterie. Aby je otrzymać musimy wysłać wiadomość zwrotną o treści „tak”. Smsy prenumeraty są to treści, które uruchamiając raz płacimy cały czas. Czyli np. uruchamiając pogodę, pierwsza wiadomość jest bezpłatna, zaś każda następna ma już swój koszt. Ostatnie smsy, czyli niechciane promocje są to wiadomości informujące nas np. o danej promocji w sklepie. Sklep dostaje nasz numer poprzez założenie w nim karty, np. rabatowej. I tak, za każdym razem, gdy w sklepie pojawi się coś nowego niezwłocznie zostajemy o tym poinformowani.

Jak je wyłączyć?

W zależności co otrzymujemy mamy trzy sposoby by je wyłączyć. Pierwszy sposób, czyli zablokowanie u operatora dotyczy niechcianych i z reguły najdrożej płatnych reklam. Najlepszej podczas podpisywania umowy z daną firmą zastrzec sobie, że nie chcemy otrzymywać płatnych smsów. Operator w tedy zablokowuje otrzymywanie ich na naszym numerze telefonu. Zrobić to też możemy podczas zwyczajnej wizyty w placówce naszego operatora i zajmuje to z reguły 5 minut. Druga opcja dotyczy wiadomości premium. Gdy raz odpisaliśmy na takiego smsa i nagle chcemy zablokować te wiadomości z reguły wystarczy odpisać smsy o treści „Stop” lub „nie”. W tedy automatycznie przestajemy je otrzymywać. Następnym sposobem jest usunięcie profilu czy konta w danej firmie, która nam je przysyła. Jeśli np. przy zakładaniu profilu zgodziliśmy się na otrzymywanie wiadomości i bez tego inaczej dalsza weryfikacja konta nie przejdzie to niestety będziemy zmuszeni po prostu takie konto usunąć. Ostatnio jednak coraz częściej firmy zgadzają się, że klient nie musi udzielać zgody, a profil i tak zostanie utworzony. Podstawą jest by czytać dokładnie regulamin i umowę. Przecież firmy choć bardzo by chciały to nic nie mogą przed nami zataić. Dlatego pamiętajmy: czytajmy ze zrozumieniem na co się zgadzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − 22 =