Pojawiają się najczęściej wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy lub bardzo chcemy ładnie i elegancko wyglądać. Również ulubione części garderoby są na nie narażone lub wymarzony, wyczekany i bardzo drogi dywan, wykładzina podłogowa, koc itp. Plamy. Jak z nimi walczyć?

Sposoby na plamy

 

W zależności od rodzaju tkaniny opracowujemy sposób postępowania z tłustą plamą. Jeśli jest to delikatna materia lepiej zdać się na doświadczenie specjalistycznej pralni, gdyż samodzielnie wywabiając plamę możemy niechcący zniszczyć sobie ubranie.

Przy mniej delikatnych materiałach możemy spróbować domowych sposobów na walkę z zaplamieniem.

 

Poplamioną rzecz należy namoczyć w ciepłej wodzie i powiesić na słońcu aż do wyschnięcia. Można również posypać na plamę mąkę ziemniaczaną lub sodę oczyszczoną, aby wchłonęły one tłuszcz (czynność powinno się powtarzać kilka razy). Innym sposobem jest zapranie plamy lub po prostu zalanie jej i pozostawienie na jakiś czas płynem do mycia naczyń (np. Ludwikiem), który świetnie przyciąga do siebie tłuszcz. Uwaga jedynie na białe i jasne tkaniny, gdyż mogą się odbarwić pod wpływem barwnika zawartego w płynie.

Dawnym sposobem babć jest zwilżenie plamy i pocieranie jej suchym, szarym mydłem. Tak natartą tkaninę należy zostawić na kilka godzin, po czym namoczyć na kolejne kilka godzin w gorącej wodzie z terpentyną (1 łyżeczka terpentyny na 2 litry wody). Następnie wyprać w zwykłym proszku, wypłukać i rozwiesić do wysuszenia.

 

Zaplamioną garderobę można namoczyć w wodzie, a następnie spróbować wyczyścić roztworem alkoholu metylowego z octem. Można również zmyć plamę benzyną ekstrakcyjną, a potem obsypać talkiem. Czynności te pozostawiają jednak na tkaninach nieprzyjemny zapach i znacznie osłabiają ją.

 

Na rynku dostępne są również środki służące do wywabiania plam np. Klar, Ace do kolorów, Vanish, które skutecznie pozwolą pozbyć się szpecącego zabrudzenia.

Przy bardziej trwałych plamach pozostaje jedynie pralnia chemiczna, a jeśli i ona nie pomoże powinniśmy się raczej pogodzić z faktem, iż nasza plama pozostanie tam, gdzie jest.

One thought on “Usuwanie tłustych plam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 + = 86