Trądzik to problem, z którym zmagają się przede wszystkim nastolatkowie, jednak może on również spotkać osoby dorosłe na skutek działania różnych czynników. W takim przypadku konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby uniknąć ewentualnych komplikacji oraz szpecących blizn pojawiających się na twarzy wskutek wyciskania pryszczy. W jaki jednak sposób należy leczyć ten problem?

Odpowiednią dieta

Zastanawiając się nad tym, jak leczyć trądzik, najpierw należy znaleźć jego przyczynę. Problem ten najczęściej pojawia się wskutek zaburzeń hormonalnych, a także wyniku nieodpowiedniej diety. Niezwykle ważne jest zatem to, aby wyeliminować z codziennego menu produkty, które mogą go nasilać, czyli słodycze, słone przekąski, żywność typu fast-food, a także tłuste potrawy. W zamian warto na co dzień zajadać się świeżymi warzywami, owocami, pełnoziarnistymi produktami oraz tłustymi rybami. Bardzo ważna jest również niegazowana woda, soki warzywno-owocowe oraz ziołowe herbatki np. ze skrzypu.

Kosmetyki

Z trądzikiem należy walczyć nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Z tego też względu warto zainwestować w dobry krem do skóry tłustej i trądzikowej, żel do mycia twarzy, a także w peelingi i maseczki. Jeśli chodzi o peelingi to lepiej wybierać te enzymatyczne, ponieważ peelingi mechaniczne mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry oraz jej silnego podrażnienia. Warto również zastanowić się nad stosowaniem kwasów, które pomagają złuszczyć martwe komórki naskórka, oczyszczając tym samym skórę. Po procesie oczyszczania skóry należy ją również w odpowiedni sposób nawilżyć oraz odświeżyć stosując toniki, które jednak powinny być pozbawione alkoholu. Alkohol wprawdzie pomaga wysuszyć skórę, przez co pryszcze na chwilę znikają, jednak po krótkim czasie skóra zaczyna produkować większe ilości sebum, przez co na jej powierzchni zaczyna pojawiać się jeszcze więcej zaskórników oraz innych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 2