Za ogrzewanie płacimy coraz więcej. Staramy się więc robić wszystko, by zracjonalizować zużycie ciepła. Większość inwestuje w termomodernizacje. Inni jednak ograniczają wentylację, co nie musi być wcale dobrym rozwiązaniem. Oszczędności okażą się złudne, ponieważ spadnie komfort życia. Możemy też płacić więcej za lekarstwa.

Świeże powietrze jest potrzebne

 

Należy jasno podkreślić, że warto i należy wietrzyć mieszkanie. Trzeba to robić z głową. Wówczas taka praktyka przyniesie nam same korzyści.

Świeże powietrze pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, jakość snu oraz zdolność koncentracji. Będziemy więc wydajniej pracować i efektywniej odpoczywać, co w dłuższej perspektywie pozwoli nam zachować jakże pożądany stan równowagi.

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy 20-30 metrów sześciennych świeżego powietrza na godzinę. Jeśli w powietrzu, którym oddychamy znajduje się zbyt dużo dwutlenku węgla i dodatkowo panuje zbyt duża wilgotność, zaczynają się problemy. Objawiają się one bólem głowy, obniżeniem koncentracji (rozkojarzeniem), podrażnieniem błony śluzowej gardła. Trwanie w takich warunkach przez dłuższy czas prowadzi do chorób układu oddechowego, niedotlenienia mózgu.

Zła wentylacja i jej brak stwarzają warunki do rozwoju pleśni, która podrażnia układ oddechowy i wywołuje szereg patologii. Jedną z nich jest np. alergia albo uszkodzenie komórek mózgu.

By temu zapobiec, trzeba wietrzyć mieszkanie. Najlepiej robić to kilka razy dziennie przez kilka-kilkanaście minut. Uchylanie okien wskazane jest nawet zimą. Poza świeżym powietrzem dodatkową korzyścią jest pozbycie się roztoczy (zabije je niska temperatura).

Od obowiązku regularnego wietrzenia pomieszczeń mogą uchylić się alergicy. Jednak to „zwolnienie” dotyczy jedynie okresu pylenia roślin, na których pyłki są uczuleni.

Przed wietrzeniem należy zakręcić kaloryfery. W sezonie grzewczym okno najlepiej otwierać na krótko i na oścież. Dzięki temu szybko pozbędziemy się zużytego powietrza i wypełnimy mieszkanie tym świeżym. Taki manewr sprawi również, że pomieszczenia szybciej się nagrzeją po ponownym odkręceniu grzejników. W efekcie zużyjemy mniej ciepła, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

W kontekście utrzymania prawidłowego mikroklimatu należy wspomnieć o oknach. Te bardzo szczelne uniemożliwiają cyrkulację powietrza, co prowadzi do opisanych wyżej problemów. By tego uniknąć, należy zamontować okna Dobroplast z nawiewnikami. Zapewnią one prawidłową wymianę mieszaniny gazów, którą oddychamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 2 =