Rozwój zakupów przez Internet czy też bankowości elektronicznej wymusił pojawienie się nowoczesnych form płatności. Choć jest to zjawisko stosunkowo nowe, cieszy się ogromną popularnością, wiele osób wręcz już nie wyobraża sobie życia na przykład bez dokonywania przelewów internetowych czy też płacenia za robione w sieci zakupy za pomocą karty kredytowej. Co istotne, transakcje te są nie tylko niezwykle szybkie, wygodne i sprawne, ale również w pełni bezpieczne.

Przede wszystkim wygoda

Dla każdego z pewnością system elektronicznych płatności ma inne zalety, ale jedną z tych niepodważalnych i najważniejszych jest wygoda. Nie trzeba mieć przy sobie gotówki (a zatem narażać się na jej kradzież jeśli ktoś chce kupić coś cennego czy dokonać przelewu na dużą sumę), gdyż e płatności to transakcje bezgotówkowe. Nie istnieje też problem w postaci dużych odległości, można przesłać czy otrzymać pieniądze z i na koniec świata, a trwa to bardzo krótki czas. Nie bez znaczenia jest też na pewno fakt, że do dokonania płatności nie trzeba wychodzić z domu ani nie wymaga to wielu formalności czy skomplikowanych działań, wystarczy komputer z dostępem do Internetu, smarfon i ewentualnie karta kredytowa. Poza tym, co istotne, istnieje wiele serwisów do wirtualnych płatności, dzięki czemu łatwo można wybrać najkorzystniejsze dla siebie warunki.

Szereg zabezpieczeń

Ogromną rolę w bezpieczeństwie płatności elektronicznych odgrywają zabezpieczenia, które stosują dostawcy takich usług, czyli na przykład banki, sklepy internetowe czy platformy zakupowe, na których można dokonywać tego rodzaju transakcji. Są to między innymi szyfrowane połączenia, system kodów (w bankach jest to na przykład karta kodów jednorazowych, którą dostaje klient, albo kody wysyłane sms-em), blokowanie konta w przypadku kilku nieudanych prób logowania czy wygaszanie sesji, co ma zapobiec m.in. poznaniu hasła przez osoby trzecie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji elektronicznych spoczywa nie tylko po stronie sprzedawców czy banków, ale również ich klienci muszą wykazywać się zdrowym rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 − = 52