Posiadanie własnego ogrodu to marzenie praktycznie każdego z nas. Odpoczynek na łonie natury, nawet na malutkiej działce, działa kojąca na naszą psychikę. Dodatkowo różnorodna i bujna roślinność cieszy nasze oko. Problem w tym, że wiosna i lato nie trwają cały rok…

Czyszczenie, konserwowanie i przechowywanie

 

Nawet po najpiękniejszych wakacjach przychodzi jesień, a później – zima. Temperatura spada. Przybywa opadów. Wzmaga się wiatr. Generalnie warunki do przebywania w ogrodzie stają się niekorzystne. Nic więc dziwnego, że od października go kwietnia chowamy się w domach.

Złe warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na ich stan mebli ogrodowych. Narażone na działanie mrozu i opadów przedmioty tracą kolor, stają się nieestetycznie. Tracą też na wytrzymałości i odporności na szkodniki. Należy więc je zabezpieczyć. Dzięki temu wydłużymy ich żywotność.

Po pierwsze, meble ogrodowe należy zaimpregnować. Dotyczy to także nowych stolików, krzeseł czy ławek. Już po pierwszym sezonie użytkowania ich warstwa ochronna ulega osłabieniu. Należy więc je odnowić. Jak to zrobić?

Miejsca pęknięć i przebarwień należy oczyścić papierem ściernym. Później trzeba je pomalować lakierem albo środkiem konserwującym. W ten sposób uchronimy meble ogrodowe przed wilgocią i odświeżymy ich kolor.

Pamiętajmy, że wyroby wykonane z egzotycznych gatunków trzeba konserwować specjalnym olejem. W przeciwnym razie możemy zniszczyć ładny wygląd efektownie prezentujących się foteli, huśtawek, skrzynek, doniczek czy ław.

Żywotność drewnianych mebli ogrodowych można wydłużyć także ich przechowywanie w suchych, chłodnych i przewiewnych. Świetnie nadaje się do tego garaż. Nie owijajmy jednak szczelnie folią chowanych przedmiotów. Może to przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów na ich powierzchni.

Co z meblami z innych surowców? Kamień i metal nie mają takich wymagań. Zniosą zimę na zewnątrz. Wcześniej należy je jednak oczyścić i pomalować na nowo. Ewentualnie można zabezpieczyć folią czy plandeką. Do czyszczenia używamy szczotki drucianej.

By oszczędzić sobie pracy, można kupić wyroby malowane techniką proszkową. Trwałość warstwy zewnętrznej jest w ich przypadku o wiele dłuższa niż rzeczy malowanych tradycyjnie. Znacznie dłużej opierają się korozyjnemu działaniu przyrody. Najbardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych są meble ogrodowe z aluminium.

Sęk w tym, że zdaniem niektórych miłośników ogrodów ozdoby wykonane z surowca innego niż drewno nie mają tego „czegoś”, nie są tak piękne. Jeśli zatem wolimy meble ogrodowe z rattanu, technorattanu i klasycznych materiałów, koniecznie zapoznajmy się z ofertą sklepu Meblobranie.pl. Znajdziemy ją na stronie http://www.meblobranie.pl/ogrodowe/zestawy. Możemy wybierać spośród różnorodnych zestawów, kolorów i faktur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 49 = 57