Według deklaracji niewielu z nas wierzy w przesądy. Jednak widok kota przebiegającego drogę zazwyczaj wywołuje odruchowy lęk. Zabobony są wciąż głęboko zakorzenione w naszej mentalności.

Czarny kot stał się już symbolem myślenia irracjonalnego, które pozwala łączyć rzeczy i zjawiska faktycznie zupełnie od siebie niezależne.

Inne popularne przesądy to np. fatum liczby 13, przekonanie, że pukanie w niemalowane drewno odwróci zły los, czy też sąd według którego nie należy przechodzić pod drabiną. Zabobony znane są na całym Świecie i niemal każdy krąg kulturowy posiada własne, charakterystyczne irracjonalia.

 

W Japonii na przykład pechową liczba jest 4 zaś mycie włosów przez kobiety w czasie miesiączki jest uważane za zły omen.

W Rosji natomiast nikt nigdy nie usiądzie na stole, gdyż panuje opinia, że na właściciela mebla ściągnie to biedę i nieszczęścia.

Bardzo przesądnym narodem są Chińczycy i wiara w zabobony często przekracza tam granice zdrowego rozsądku. Szczęśliwą liczba w Chinach jest 8 i dlatego np. Igrzyska Olimpijskie w Pekinie oficjalnie rozpoczęto 8 minut po godzinie ósmej lokalnego czasu, ósmego dnia ósmego miesiąca. Tego dnia do szpitali zgłosiły się tez tysiące ciężarnych Chinek, które żądały od lekarzy, by ci za pomocą cesarskiego cięcia doprowadzili do porodu o tej właśnie porze.

 

Przykład Japonii pokazuje, że rozwój nauki, nowoczesna technika i wysoki poziom wykształcenia nie są lekiem na zabobony. Wiara w przesądy jest zapewne nieodłączną cechą sposobu myślenia człowieka i zapewne tak już zostanie.