Wózki widłowe są niezastąpione przy transporcie towaru na terenie magazynów oraz hal produkcyjnych. Służą do przewożenia ładunków oraz do ich rozpakowania i załadowania. W zależności od rodzaju osprzętu można transportować nimi, m.in.: palety z towarem, beczki i kartonowe pudełka.

W wielu halach, magazynach i supermarketach wózki widłowe, nazywane również sztaplarkami, pełnią bardzo ważną funkcję. Przyczyniają się do szybkości i efektywności wykonywanej pracy. Z tego powodu są one nadmiernie eksploatowane, a ich czas użytkowania wynosi 24 godziny na dobę. Dlatego też przedsiębiorcy mają obowiązek raz w roku wykonać przegląd techniczny sprzętu w autoryzowanym serwisie.

Części zamienne do wózków widłowych

Częste używanie wózków widłowych prowadzi do konieczności serwisowania sprzętu i wymiany niektórych jego elementów. Dbałość o jego stan techniczny jest bardzo ważna dlatego też najlepiej wybierać dobrej jakości części zamienne do wózków widłowych. Najszybciej zużyciu ulegają: opony, baterie trakcyjne, widły, filtry i rolki.

Napęd wózka a zastosowanie

Duży wpływ na zastosowanie wózków widłowych ma to, w jaki sposób są one napędzane. Wyróżnia się wózki: spalinowe, gazowe i elektryczne. Pierwsze z nich, ze względu na emisję spalin, przeznaczone są do pracy na zewnątrz. Natomiast sztaplarki napędzane gazem można wykorzystywać zarówno do pracy na otwartych przestrzeniach, jak i zamkniętych – pod warunkiem założenia specjalnego filtru, który ogranicza emisję szkodliwych spalin. Z kolei wózki elektryczne, nazywane również akumulatorowymi, służą przede wszystkim do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Spośród wszystkich wymienionych typów wózków są one najtańsze w eksploatacji.

Funkcje wózków widłowych

Zastosowanie wózków widłowych uzależnione jest również od ich przeznaczenia zalecanego przez producenta. Biorąc pod uwagę funkcje, jakie ma spełniać sztaplarka, można wyróżnić, m.in.:

  • wózki widłowe podnośnikowe, służące do transportowania ciężkich ładunków,
  • wózki widłowe boczne, przeznaczone do przewożenia długich towarów,
  • wózki widłowe systemowe, znajdujące zastosowanie w magazynach i innych pomieszczeniach składowych,
  • wózki widłowe terenowe, wykorzystywane do pracy na zewnątrz, najczęściej przy budowach,
  • wózki widłowe podwieszane, charakteryzujące się tym, że można transportować je razem z ładunkiem,
  • wózki widłowe antywybuchowe, przeznaczone do transportu towarów o podwyższonym ryzyku, np. substancji łatwopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =