Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Bardzo często musimy pokonać wiele przeciwności, żeby osiągnąć to, co jest dla nas dobre. Dotyczy to niemal wszystkich sfer – także miłości, relacji z bliskimi.

Częste kontakty i zaufanie

Nie zawsze dwoje kochających się ludzi może żyć razem. Zdarza się, że ona albo on studiuje w jednym mieście, a druga strona – w innym. Inny przykład na to, że związki na odległość istnieją, to sytuacja, że mąż często wyjeżdża na długie kontrakty.

Takie relacje są bardzo trudne w utrzymaniu. Opinia publiczna zwykle nie wróży im przyszłości. Brak bliskiej osoby na co dzień rodzi pokusę, żeby poszukać substytutu uczuć, emocji w kontaktach z innym człowiekiem – nawet tym przygodnie poznanym albo tym, z którym przebywa się w relacjach zawodowych.

Na szczęście praktyka pokazuje, że ze związkami na odległość nie musi być źle. One także mają przyszłość. W takim razie co pozwala przetrwać partnerom czas rozłąki? Na pewno częste rozmowy. Obecne możliwości technologiczne umożliwiają prowadzenie rozmów audiowizualnych praktycznie za darmo. Wystarczy mieć urządzenie z wyświetlaczem i dobre łącze internetowe. Wówczas można prowadzić rozmowy za pośrednictwem popularnych komunikatorów.

Potaniały także rozmowy telefoniczne. Niemal każdy z nas ma telefon komórkowy. Nie musimy – tak jak w przeszłości – zamawiać rozmów międzymiastowych czy międzynarodowych na określony dzień i godzinę. Nie musimy jechać iluś tam kilometrów do placówki pocztowej, w której zwykle działał jedyny w danym okręgu telefon. Dzisiaj możemy dzwonić, kiedy chcemy i o której chcemy. Koszty też przestają być problemem. Istnieją bowiem rozwiązania, które pozwalają prowadzić rozmowy międzystrefowe po kosztach rozmów lokalnych.

W związkach na odległość ważne jest też zaufanie. Partnerzy nie mogą się nawzajem podejrzewać o zdradę, niecne zamiary albo nieczyste zachowania. Takie postępowanie zawsze rodzi negatywne emocje, niszczy pozytywne stosunki i redukuje szanse na pozytywne zakończenie rozłąki.

Przetrwaniu takich zdalnych relacji sprzyja również zaangażowanie samych stron. Niektórym w zniesieniu tej próby pomaga sformalizowanie związku. To działa mobilizująco, dodaje nadziei i otuchy w trudnych chwilach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

84 − 78 =